Hmyz masovo vymiera. Nová správa organizácie Somerset Wildlife Trust vo Veľkej Británii zistila, že vyhynutie hrozí 41 percentám z 1 milióna známych druhov hmyzu na svete. Strata týchto druhov môže byť devastujúca.
Hmyz je zdrojom potravy pre bezpočet vtákov, rýb a cicavcov. Recykluje živiny v pôde a rozkladá mŕtve telá a živočíšny odpad. Opeľovače, ako sú včely, tiež zohrávajú kľúčovú úlohu pri produkcii ovocia, zeleniny a orechov. Hmyz však rýchlo stráca svoje biotopy kvôli poľnohospodárskej pôde a urbanizácii a ohrozuje ho tiež používanie pesticídov poľnohospodármi.
Katastrofálny kolaps ekosystémov Zeme
„Nemôžeme si byť istí, ale čo sa týka počtu, od roku 1970 sme podľa všetkého stratili 50 percent alebo viac hmyzu - mohlo by to byť omnoho viac,“ napísal ekológ Dave Goulson, autor novej správy.
Podľa Goulsonovej správy „je ťažké vyhnúť sa záveru, že došlo k výraznému poklesu biomasy hmyzu.“ Jeho práca sa veľmi spoliehala na štúdiu z februára 2019, v ktorej vedci Francisco Sánchez-Bayo a Kris Wyckhuys skúmali 73 historických správ o poklese hmyzu na celom svete. Ich výsledky ukázali, že celkové množstvo všetkého hmyzu na planéte klesá ročne o 2,5 percenta.
Ak bude tento trend naďalej klesať, do roku 2119 nemusí mať Zem vôbec žiadny hmyz. Miera vyhynutia hmyzu je už osemkrát rýchlejšia ako u cicavcov, vtákov a plazov. Táto kríza biodiverzity by mohla spôsobiť „katastrofický kolaps ekosystémov Zeme“, uviedli autori.
Miznúce včely
Jedným z najviac znepokojujúcich trendov v tejto apokalypse je pokles včiel medonosných. V USA počet včelstiev klesol zo 6 miliónov v roku 1947 na iba 2,5 milióna v roku 2014.
Podľa prieskumu z Marylandskej univerzity medzi októbrom 2018 a aprílom 2019 uhynulo asi 40 percent amerických včelstiev. To je najvyššia zimná strata včiel za 13 rokov. Vedci pozorovali podobný problém vo Veľkej Británii: podľa jednej marcovej štúdie jedna tretina z 353 druhov divých včiel zaznamenala pokles medzi rokmi 1980 a 2013.
Na celom svete sú hmyzom opeľované približne tri štvrtiny všetkých plodín. Vyhynutie hmyzu by teda mohlo mať zásadný vplyv na našu produkciu a dodávky potravín. Odborníci sa domnievajú, že včely umierajú v dôsledku kombinácie klesajúcej rozmanitosti plodín, zlých včelárskych postupov a straty biotopu. Pesticídy ako neonikotinoidy môžu tiež zabíjať včely v húfoch, čo spôsobuje kolaps kolónií.
Goulson uviedol, že 75 percent vzoriek medu z celého sveta obsahovalo neonikotinoidy.