Plazy tu mohli dorastať do dĺžky až štyroch metrov a vážili vyše jednu tonu. Práve veľkosť týmto korytnačkám poskytovala ochranu pred ďalšími zvieratami, ktoré v mokradiach žili.
Prieskum vedci vykonávali v Kolumbii a Venezuele. Hoci fosílie týchto korytnačiek veľkých ako osobné auto paleontológovia objavili už v 70. rokoch minulého storočia, nový nález dopomôže k lepšiemu porozumeniu tomu, ako tieto zvieratá žili.
Korytnačka dosahovala dĺžky až štyroch metrov a vážila okolo 1,25 tony. Čo do veľkosti ju predbehne len zástupcovia rodu archelon, ktorí mali takmer dvojnásobnú hmotnosť a žili zhruba pred 70 miliónmi rokmi.
„Stupendemys Geographicus boli obrovské a ťažké korytnačky. Ak započítame hlavu, krk, pancier a končatiny, najväčší zástupcovia tohto druhu sa čo do veľkosti a dĺžky vyrovnali bežnému sedanu,“ uviedol vedúci vedeckého tímu, paleontológ Edwin Cadena.
Na snímke fosílie panciera sladkovodnej korytnačky, ktorú vedci objavili v Južnej Amerike.
Aj napriek svojej veľkosti neboli korytnačky iba mäsožravce. „Stravovali sa rozmanito, jedli malé zvieratá - ryby, kajmany, hady aj mäkkýše či vegetáciu, hlavne ovocie a semená,“ dodáva Caden, podľa ktorého stavba tela korytnačky naznačuje, že zvieratá žili prevažne na dne veľkých riek a jazier.
Veľkosť korytnačkám pomáhala ubrániť sa ďalším ohromným plazom, ktorí vo vtedajších mokradiach žili, vrátane jedenásťmetrového kajmana. Jedna z korytnačích fosílií bola dokonca nájdená s päťcentimetrovým zubom zarazeným v pancieri.
Hlboké šrámy na pancieroch si však mohli pri boji o teritórium či samičky navzájom spôsobiť aj korytnačie samce. V prednej časti panciera mali totiž dva veľké špicaté výrastky, ktoré pravdepodobne používali pri boji.
O objave v odbornom časopise Science Advances informovali vedci z univerzity v kolumbijskej Bogote. Fosílie našli v púšti Tatacoa a v okolí mesta Urumaco na severe Venezuely, ktoré je významným paleontologickým náleziskom.
Druh stupendemys Geographicus tu obýval rozsiahle mokrade, ktoré zaberali veľkú časť Kolumbie, Venezuely, Brazílie a Peru v čase, keď ešte neexistovali rieky Amazonka ani Orinoko.