StoryEditor

Rozhovor s virológom: Koronavírus mutuje len málo, možno postačí jedna vakcína

26.03.2020, 13:00
Nový koronavírus je zatiaľ pomerne veľmi stabilný a žiadne významné mutácie, ktoré by menili jeho vlastnosti, sa nezaznamenali, uviedol pre HN Science virológ Boris Klempa z Virologického ústavu SAV.

Už od začiatku, ako sa vírus objavil, sa vynárali špekulácie, že vznikol v laboratóriu, odkiaľ potom unikol. Mohli by ste vysvetliť, prečo to nie je možné?

O tom, že tento vírus určite nie je umelý, som absolútne presvedčený a veľmi ma vyrušuje šírenie takých konšpiračných teórií. Analýza genetického materiálu, teda vírusového genómu, nič také nenaznačuje, všetky medzinárodne uznávané kapacity, ktoré sa venujú evolúcii vírusov, sa zhodujú na tom, že tento vírus nenesie žiadne náznaky, že by bol umelo vytvorený a v tomto ich ja samozrejme rešpektujem. Taktiež vírusové sekvencie boli veľmi rýchlo uvoľnené, publikované priamo čínskymi vedcami. A tie sekvencie sú k dispozícii každej krajine, virológovia ich získavajú z pacientov. 

Na človeka ho s najväčšou pravdepodobnosťou preniesli netopiere?

Vieme, že pochádza z netopierov, aspoň na základe genetických analýz tie najbližšie príbuzné sekvencie boli nájdene práve v týchto živočíchoch. Čo ale ešte nie je úplne jednoznačné, je to, či zohral nejakú úlohu ďalší medzihostiteľ, tak ako to bolo pri koronavírusoch spôsobujúcich SARS-1 alebo MERS.

Odhaduje sa, že každá osoba môže infikovať aj troch ďalších ľudí. Akým spôsobom sa dá zistiť, prečo je vírus taký infekčný?

Dá sa to nepriamo vyvodiť práve z toho, že pri diagnostike sa robia výtery z hrdla a z nosa. Je očividné, že obsahujú vysoké množstvo vírusu a z toho sa dá odvodiť, že ľudia sú značne infekční. Najhoršie je, že sú takíto ľudia infekční aj v čase, keď subjektívne žiadne príznaky nemajú.

Mohli by ste opísať proces toho, čo sa deje v tele, keď ho tento vírus napadne?

V prvej fáze vírus dokáže vniknúť do epiteliálnych buniek v horných dýchacích cestách, tu sa začne aktívne množiť, to trvá nejakú dobu, a postupne sa šíri do dolných dýchacích ciest, teda  do...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
26. máj 2022 16:16