V Budějovickom biologickom ústavu Akadémie vied pracuje v laboratóriách parazitológ RNDr. Radek Šíma (42), Ph.D., jeden z najväčších odborníkov na kliešte v Česku, ktorý poskytol rozhovor portálu iDNES.cz.
Nedávno sme sa v krčme dohadovali, k čomu sú vlastne kliešte v ekosystéme dobré. Napríklad v potravinovom reťazci nikoho nezaujímajú, vyzobávajú ich maximálne sliepky, ktoré zožerú všetko. Na čo teda na svete kliešte sú?
To je zaujímavá otázka. Človek sa vždy snaží u všetkých zvierat povedať, k čomu je to dané zviera užitočné. Lenže v prírode to takto nechodí. Ona to nerieši. Kliešť len využil príležitosť. Ten pôvodný roztoč, predchodca kliešťa, to bolo zviera, ktoré skôr žralo nejaké zdochliny a bolo taký predátor. Ale potom počas evolúcie zistilo, že existuje príležitosť na niekom sať krv. Že je to neobsadené pole. Takže kliešť nie je k ničomu užitočný. Neslúži nikomu ani ako potrava. Vtáky ho môžu vyzobnúť, ale nerobia to nijako cielene.
Takže v potravinovom reťazci je vlastne k ničomu.
Existuje taká malá parazitická osička, ktorá sa špecializuje na kliešte. Tá do kliešťov kladie vajíčka a tie sa v nich potom vyvíjajú. Vyliahne sa larva, ktorá kliešťa vyžerie. Dokonca sa aj uvažovalo, že by sa táto osička použila ako biologická zbraň proti kliešťom. Ale nakoniec sa od toho ustúpilo.
Príliš zložité?
Áno, bolo zložité namnožiť a vysadiť do prírody také množstvo osičky, aby to malo nejaký efekt.
Predsa len by ale kliešť nejako užitočný byť mohol, podľa štúdie z Oxfordu by jeho sliny mohli potenciálne byť zdrojom mnohých nových liekov, ktoré by mohli liečiť rôzne poruchy, od kardiovaskulárnych chorôb a mŕtvice po artritídu. Je to skutočne reálne?
Áno, určite je to reálne. Jeho sliny sú úplne úžasné. Obsahujú tisíce molekúl. Keď si vezmete, že kliešť sa na vás prisaje a musí tam vydržať napríklad desať dní sať - tak, aby vás to nebolelo, nesvrbelo, aby ste o tom celkovo nevedeli. Kliešť do rany púšťa spoločne so slinami anestetiká - látky proti bolesti, proti svrbeniu. Ďalej sú tam molekuly tlmiace imunitný systém. Tieto molekuly musia zabezpečiť, aby imunitný systém na kliešťa neútočil, inak by sa tam urobil veľký zápal a kliešť by sa odhojil. Potom látky proti zrážanlivosti krvi (antikoagulanty, pozn. red.), pretože kliešť si musí zabezpečiť, aby po celú dobu sania krv tiekla a nezrazila sa. To všetko sú potenciálne lieky. Jeden z tých antikoagulantov už sa testuje ako potenciálny liek proti zrážanlivos...
Zostáva vám 85% na dočítanie.