Syndróm multisystémovej zápalovej odpovede PIMS-TS môže viesť až k poškodeniu orgánov. Lekári zatiaľ netušia, podľa čoho si ochorenie deti vyberá, uviedol v rozhovore pre iDNES.cz prednosta pediatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Motole Jan Lebl.
Poškodenie funkcie srdca
Novú chorobu u detí prvýkrát zaregistrovali v marci lekári z talianskeho Bergama, ktoré bolo v tom čase jedným z najväčších epicentier nákazy na svete. PIMS-TS sa u hospitalizovaných detí dostavil dva až štyri týždne po prekonaní covidu-19.
"Ich choroba covid-19 pritom väčšinou prebehla mierne alebo bez príznakov. Príčinou je neobvyklá oneskorená reakcia imunitného systému.
Prejaví sa horúčkou trvajúcou najmenej tri dni, k tomu sú často bolesti brucha, presiaknutie očných viečok, niekedy prchavé vyrážky na tele, dlaniach a chodidlách. Môžu mať tiež zdurené lymfatické uzliny," upozornil Lebl na skoré príznaky choroby.
Medzi ďalšie príznaky zápalovej choroby patrí tiež nízky krvný tlak a dýchavičnosť. Syndróm sa môže prejavovať tiež vracaním alebo hnačkou.
Každé dieťa, u ktorého sa príznaky multisystémovej zápalovej odpovede prejavia, musí byť okamžite prijaté do nemocnice.
"Hneď po potvrdení diagnózy sa začína s liečbou. Podávaním imunoglobulínov a kortikoidov v infúzii sa snažíme rýchlo prerušiť scestnú reakciu imunitného systému - skôr, než pokazí vnútorné orgány."
Ochorenie môže prechodne poškodiť funkciu srdca. Väčšina detí sa však podľa prednostu Pediatrické kliniky Fakultnej nemocnice v Motole vylieči bez následkov. "Všetky dlhodobo sledujeme, aby sme sa uistili o ich úplnom vyliečení," uistil.
Lekári netušia, prečo choroba útočí
Podľa Lebla sa prvé prípady v Česku pravdepodobne objavili už na jar, väčší výskyt však lekári zaznamenali až na jeseň, v odstupe dvoch týždňov po vrchole druhej vlny epidémie v krajine.
"PIMS-TS v odstupe niekoľkých týždňov kopíruje počet prípadov choroby covid-19. Vplyvom nášho vysokého počtu chorých teda stúpa aj počet detí s PIMS-TS. Zatiaľ sa preukázal u niekoľkých desiatok malých pacientov," poznamenal. Podľa predbežných informácií sa syndróm vyskytne zhruba u jedného dieťaťa z tisíc.
Ochorenie je zacielené len na deti, najstarší pacient, u ktorého lekári syndróm zaznamenali, mal 21 rokov. "Zatiaľ vôbec nevieme, ktoré dieťa bude ohrozené chorobou PIMS-TS. Zo skúseností z iných krajín aj od nás ale vieme, že je to reakcia veľmi vzácna. "
Prednosta Pediatrickej kliniky v Motole sa aj cez svoje dlhoročné skúsenosti v obore s podobným ochorením doteraz nestretol.
"Aj keď chorôb vyvolaných abnormálnou reakciou imunitného systému poznáme u detí viac, PIMS-TS sa od nich líšia. Ide skutočne o úplne nové, skôr neznáme ochorenie," uzavrel Lebl.