Variant známy pod označením B.1.1.7 sa izoloval najprv v anglickom Kente, odkiaľ sa rozšíril do celej Británie a následne aj do ostatných krajín.
Na Slovensku sa zatiaľ z 1360 klinických vzoriek pozitívnych RT-PCR testov diagnostikovalo 71 percent britského variantu, ako informoval na Facebooku premiér Igor Matovič.
O 35 percent vyššie riziko úmrtia
Okrem toho, že sa ukazuje, že tento variant môže byť o 50 až 70 percent prenosnejší oproti predchádzajúcemu kmeňu koronavírusu, objavujú sa dôkazy, že by mohol byť aj smrteľnejší. Aké je teda riziko úmrtia na rýchlo sa šíriaci variant?
Vedci minulý týždeň zverejnili údaje kvôli varovaniu britskej vlády, kde už variant dlhšie dominuje. Niektorí z výskumníkov však varujú, že najnovšia štúdia je predbežná a stále ešte nehovorí o tom, či je variant smrteľnejší alebo sa len šíri rýchlejšie a dosahuje tak väčší počet zraniteľných osôb.
„Posledné zistenia sú znepokojujúce, ale k vyvodeniu záverov treba urobiť viac štúdií,“ uviedol pre časopis Nature Muge Cevik, výskumník v oblasti verejného zdravia na Univerzite sv. Andrewsa so sídlom v Edinburghu.
Britský premiér Boris Johnson pred dvoma týždňami uviedol, že predbežné údaje z niekoľkých výskumných skupín naznačujú, že B.1.1.7 sa šíri rýchlejšie ako predchádzajúce varianty a súvisí s ním aj vyššie riziko úmrtia.
Vedci z London School of Hygiene & Tropical Medicine zverejnili 3. februára prvú analýzu niektorých z týchto údajov, ktorá naznačuje, že riziko úmrtia je u ľudí infikov...
Zostáva vám 85% na dočítanie.