Všetci by sme chceli byť chytrí, lenže čo vlastne odlišuje génia od hlupáka? Definícií inteligencie existuje celý rad. Dá sa zovšeobecniť, že je to schopnosť riešiť problémy, s ktorými sme sa doteraz nikdy nestretli.
Burzový maklér, lekár alebo operátor jadrovej elektrárne teda nemusia byť ktovieako chytrí. Stačí sa im naučiť dokonale remeslo a robiť ho tak, ako ho poznajú z prednášok a kníh.
Inteligencia sa prejaví až v okamihu, keď je náhle niečo inak. Devízový trh sa rúca, pacient kolabuje a reaktor má odpojené chladenia. Ale pozor, inteligencia nie je len jedna.
Niektorí autori rozlišujú až 8 typov, náhodne napríklad logicko-matematickú, jazykovú, sociálnu alebo priestorovú. Štandardný IQ test dokáže merať len niektoré z nich, uvádza iDNES.cz.
Aj so vzdelaním súvisí chytrosť len veľmi voľne, čo všetci poznáme zo svojho okolia. Aj medzi ľuďmi s akademickými titulmi sa občas nájde - diplomaticky povedané - pomalšie mysliaci jedinec. K štúdiu je skôr než chytrosť potrebná pamäť.
A naopak - aj ľudia, ktorí sotva preliezli základkou, niekedy bývajú vysoko inteligentní. Uplatniť mentálne vlohy v škole im zabránila napríklad vrodená porucha učenia, problémy s autoritami alebo nedostatok vzorov v rodine.
Ako nasať chytrosť
Pre inteligenciu neexistuje jeden konkrétny gén. Lepšia schopnosť mozgu spracovávať informácie je kódovaná predovšetkým ženským chromozómom X. Inými slovami: inteligenciu dedíme hlavne po matke.
Ak tá vaša bola naozaj múdra, zrejme vám vybrala aj chytrého otca, aby tak podvedome poistila dobré gény z oboch strán. Sexuálna príťažlivosť inteligentných mužov je všeobecne známa.
Ako zvýšiť IQ potomkov? A je to vôbec možné? Niektoré recepty sú celkom jedno...
Zostáva vám 85% na dočítanie.