StoryEditor

Géniovia verzus hlupáci. Už neriešime hladomor, ale počty lajkov na sieťach

18.02.2021, 23:00
Tiež ste počuli, že s rozvojom informačných technológií prestávame používať mozog? Sme vážne už natoľko pohodlní, že nechceme ani myslieť? Možno je to celé úplne inak.

Všetci by sme chceli byť chytrí, lenže čo vlastne odlišuje génia od hlupáka? Definícií inteligencie existuje celý rad. Dá sa zovšeobecniť, že je to schopnosť riešiť problémy, s ktorými sme sa doteraz nikdy nestretli.

Burzový maklér, lekár alebo operátor jadrovej elektrárne teda nemusia byť ktovieako chytrí. Stačí sa im naučiť dokonale remeslo a robiť ho tak, ako ho poznajú z prednášok a kníh.

Inteligencia sa prejaví až v okamihu, keď je náhle niečo inak. Devízový trh sa rúca, pacient kolabuje a reaktor má odpojené chladenia. Ale pozor, inteligencia nie je len jedna.

Niektorí autori rozlišujú až 8 typov, náhodne napríklad logicko-matematickú, jazykovú, sociálnu alebo priestorovú. Štandardný IQ test dokáže merať len niektoré z nich, uvádza iDNES.cz.

Aj so vzdelaním súvisí chytrosť len veľmi voľne, čo všetci poznáme zo svojho okolia. Aj medzi ľuďmi s akademickými titulmi sa občas nájde - diplomaticky povedané - pomalšie mysliaci jedinec. K štúdiu je skôr než chytrosť potrebná pamäť.

A naopak - aj ľudia, ktorí sotva preliezli základkou, niekedy bývajú vysoko inteligentní. Uplatniť mentálne vlohy v škole im zabránila napríklad vrodená porucha učenia, problémy s autoritami alebo nedostatok vzorov v rodine.

Ako nasať chytrosť

Pre inteligenciu neexistuje jeden konkrétny gén. Lepšia schopnosť mozgu spracovávať informácie je kódovaná predovšetkým ženským chromozómom X. Inými slovami: inteligenciu dedíme hlavne po matke.

Ak tá vaša bola naozaj múdra, zrejme vám vybrala aj chytrého otca, aby tak podvedome poistila dobré gény z oboch strán. Sexuálna príťažlivosť inteligentných mužov je všeobecne známa.

Ako zvýšiť IQ potomkov? A je to vôbec možné? Niektoré recepty sú celkom jedno...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-22 12:51:49 - Feat.: - Title: Ako ste na tom s jazykovou inteligenciou? Otestujte sa v kvíze 02 - Modified: 2023-09-21 09:00:00 - Feat.: - Title: Neuralink Elona Muska bude môcť testovať mozgové implantáty na ľuďoch. Povolili im nábor ľudských subjektov 03 - Modified: 2023-09-05 14:00:00 - Feat.: - Title: V Kanade čistil strechy, aj keď sa bál výšok. Teraz má úspešný podcast Mozgová atletika: Mozog nás často brzdí, hovorí Denis 04 - Modified: 2023-08-30 14:00:00 - Feat.: - Title: Z mozgu ženy vyoperovali veľkého živého červa. Ide o prvý prípad, kedy tento druh infikoval človeka 05 - Modified: 2023-09-03 09:00:00 - Feat.: - Title: Prelomový kúsok vedcov. Pomocou mozgových signálov zrekonštruovali legendárnu skladbu od Pink Floyd
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
03. október 2023 22:18