Keby brada stačila k múdrosti, cap by sa vyrovnal Platónovi, znie grécke príslovie. Starí Gréci vedeli, o čom hovoria, možno aj preto, že o bujný porast tváre nikdy nemali núdzu.
Stačí sa pozrieť na sochu hociktorého helénskeho filozofa či učenca. Brady a fúzy sa však počas histórie ľudstva netešili vždy obľube.
Ako sa menilo ich vnímanie od pravekých lovcov až po moderných hipsterov? A aké sú najnovšie zistenia vedcov o tom, prečo ochlpenie tváre zostalo mužom dodnes?
Evolučná výhoda
Začnime hneď evolučne, nech vieme, prečo na mužskej tvári dosiaľ rastú hustejšie či redšie fúzy. A teraz myslíme fúz vo význame jednotlivého chĺpka.
Prečo ich príroda pánom necháva aj v čase, keď zdanlivo neprinášajú žiadny úžitok? Podľa zistení vedcov z oddelenia biológie a mechanického inžinierstva Univerzity v Utahu pretrvávanie ochlpenia tváre nemá až taký súvis s ochranou pred mrazom.
Aj keď je pravda, že napríklad muži niektorých juhoamerických indiánskych kmeňov, ale aj juhovýchodnej Ázie na tele aj na tvári takmer nezarastajú, čo vzhľadom na tropické prostredie, v ktorom žijú, má zjavnú logiku.
Prečo však, môže znieť otázka, nemajú prirodzene holú tvár napríklad černosi, hoci ich pravlasťou je suchá a horúca Afrika?
Nuž, ako vyplýva zo štúdie, ktorú spomínaní vedci zverejnili v apríli minulého roka v časopise Integrative Organismal Biology, brada v dávnej minulosti síce plnila ochrannú funkciu, no nie pred zimou, ale pred fyzickým násilím.
Dokladajú to sériou pokuso...
Zostáva vám 85% na dočítanie.