StoryEditor

Online výučba môže spustiť detskú závislosť na internete, varuje psychologička

23.02.2021, 11:40
Autor:
Jan DavidJan David
Rodičia deťom v dobe covidovej tolerujú, že trávia veľa času na internete. Aj vďaka online výučbe tak môžu byť ich potomkovia viac vo svete virtuálnom než reálnom.

"Rodičia by mali deťom využívanie digitálnych technológií štruktúrovať a obmedzovať," odporúča v rozhovore pre portál iDNES.cz klinická psychologička Petra Vondráčková.

Ak školáci strávia celé dopoludňajšie vyučovanie pri počítači, majú potom mať ešte priestor na online hry alebo sociálne siete?

Covidová kríza prináša to, že deti a dospievajúci trávia viac času doma. To môže v niektorých rodinách viesť k tomu, že rodičia preťažení prácou z domova v kombinácii s asistenciou pri online výučbe im menej obmedzujú užívanie internetu než predtým. Predtým deťom doma viac štruktúrovali, odkedy dokedy tam môžu byť.

Prečo?

Hovoria si, že deti trávia veľa času doma a toto je jeden zo spôsobov, ako sa zabaviť.

Prečo je zlé, že deti trávia viac času na internete?

Veľkým problémom súčasnej doby je predovšetkým obmedzený sociálny kontakt s rovesníkmi. Keď deti chodili do školy každý deň, mali aspoň nejaký. Teraz ale veľa z nich žiadny nemá, alebo len veľmi obmedzený.

Niektorí klienti mi hovoria, že ich deti vôbec nechcú chodiť von. Majú online výučbu, potom si urobia úlohy a už zostanú doma. Niektoré z nich hrajú online hry alebo trávia inak čas na internete.

Čo sa deje v deťoch, ktoré nechodia veľmi von a žijú internetom, hrami?

Prichádzajú tým o možnosť učiť sa a precvičovať sociálne zručnosti. Doma totiž zostávajú skôr deti, ktoré sú sociálne úzkostnejšie a nemajú veľkú potrebu kontaktu. Práve obmedzené sociálne zručnosti a väčšia sociálna úzkosť sú charakteristiky osôb ohrozených závislosťou na internete. Je to pre nich pasca.

Tento stav im vyhovuje a vďaka tomu sa môžu nechať ešte viac a bez výčitiek pohltiť virtuálnym svetom. Jeden môj klient je teraz úplne spokojný, pretož...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-17 13:00:00 - Feat.: - Title: Matka roka z nej nebude. Najprv chcela jedno dieťa vymeniť za iPhone, potom dve batoľatá zabila v rozhorúčenom aute 02 - Modified: 2023-03-15 18:19:25 - Feat.: - Title: Fínsko nahradilo ruskú ropu dodávkami z Nórska, Británie a USA. Predtým bolo od Moskvy závislé 03 - Modified: 2023-03-19 18:27:49 - Feat.: - Title: Poslankyňa po nezdaroch navrhuje zmeny v rodinnej politike. Za kritikou vidí „vymazaných rodičov“ 04 - Modified: 2023-03-10 21:34:00 - Feat.: - Title: Lidl nastavuje nové štandardy marketingovej komunikácie s ohľadom na deti 05 - Modified: 2023-03-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Rodičovský bonus: koho sa týka, kto má naň nárok a koľko peňazí si môžete uplatniť? (+ prehľad)
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
20. marec 2023 11:35