S pokračujúcou pandémiou koronavírusu celosvetovo vzrástla miera duševných chorôb. Mnoho ľudí, ktorí nemohli cestovať alebo stýkať sa s priateľmi a rodinou, zaznamenalo prudký pokles psychickej pohody, čo niektorí lekári nazývajú druhou pandémiou. Psychiatrické ochorenia spôsobil aj COVID-19, po ktorého prekonaní ich má mnoho pacientov.
Máme viac úzkosti a depresie
Zhoršujúce sa duševné zdravie sa týka aj Slovákov. Podľa dát, ktoré zverejnila Všeobecná zdravotná poisťovňa, sa v minulom roku predpísalo o 31 500 viac psychiatrických liečiv ako v roku 2019.
Išlo najmä o lieky, ktoré sa používajú na krátkodobú liečbu úzkostných porúch a antidepresíva. Psychické problémy sa pritom začali objavovať aj u ľudí, ktorí ich predtým nemali.
„Už od začiatku pandémie upozorňujeme na to, že protipandemické opatrenia ako obmedzenie sociálnych kontaktov či zatvorenie ekonomiky budú mať vážne dopady na psychické zdravie všetkých obyvateľov. A to sa nám pravidelne ukazuje v našich reprezentatívnych prieskumoch,“ uviedla v tlačovej správe Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.
Najväčšiu mieru stresu a depresívneho prežívania či úzkosti podľa nej zažívajú najmä mladí ľudia, pre ktorých je vývinovo dôležité udržiavať sociálne kontakty s rovesníkmi a využívať zvládacie stratégie, ktoré sú založené na spoločnom stretávaní sa a rozhovoroch, čo im teraz nie je umožnené.
Starší ľudia majú naopak množstvo rôznych preventívnych stratégií, ktoré dokážu v danej situácii ef...
Zostáva vám 85% na dočítanie.