Bývalý český minister zdravotníctva poskytol rozhovor portálu Lidovky.cz.
Z Británie znie, že mutácia delta je "iná" ako doteraz známe varianty vírusu a že je na to potrebné reagovať aj opatreniami. Čo o nej vieme z českého prostredia?
V Česku sme mali zatiaľ len obmedzené ohniská, väčšie šírenie u nás zatiaľ neprišlo. Z hľadiska opatrení môže mutácia delta znamenať problém. Súčasné rozvoľnenie je totiž skutočne masívne. Ak nebudú žiadne opatrenia, môže sa situácia skomplikovať. Mutácia delta je samozrejme nákazlivejšia a ani jednodávková vakcinačná schéma na ňu nie úplne dobre funguje. To sa týka aj tých všeobecne spoľahlivejších mRNA vakcín.
Kde by ste teda hľadal adekvátny postup?
Cesta je dvojaká. Buď vysoká zaočkovanosť, kedy dve dávky pokrývajú absolútnu väčšinu rizík. Alebo by to znamenalo pri masívnejším rozšírení opätovne zaviesť reštriktívne opatrenia. Hoci by boli regionálne viazané.
Nie je v hre opäť skracovať interval medzi dávkami, aby sme sa dostali čo najrýchlejšie k dvom dávkam? Tento rok sa kvôli spoliehaniu sa na prvú dávku interval rozťahoval...
Určite je to jeden z dôvodov, prečo dávky opäť približovať k sebe. Hlavný dôvod ale tkvie v niečom inom. Na základe veľmi presných izraelských dát sa ukázalo, že ten pôvodný interval druhej dávky tri týždne po prvej je najlepšie imunogénny. Takže myslím, že máme dostatok podkladov na to, aby sme interval zase skracovali.
Sledujete vývoj v Británii? Podľa oficiálnych čísiel tam zomrelo podľa dát z minulého týždňa na mutáciu delta 42 ľudí. Hneď 12 z nich bolo po úplnej vakcinácii. Dá sa to pripísať tomu, že očkujú vektorovou látkou od AstraZenecy?
Pozrime sa na to všeobecne, opäť použijem izraelské dáta. Vakcína Pfizer, teraz v Európe považovaná za najúčinnejšiu, vykazuje ochranu proti úmrtiu 97 percent. To znamená, že traja ľudia zo 100 môžu aj napriek plnej vakcinácii zomrieť. Pri desiatich tisícoch prípadov môže zomrieť 300 ľudí. To nie je žiadne alarmujúce číslo, hoci to u ľudí evokuje strach, že aj napriek očkovaniu môžu zomrieť.
Všeobecne ale platí, že mRNA vakcíny budú stále považované za väčšiu istotu oproti vektorovým?
To určite. Veľká Británia nám ešte dlhuje dáta, ktoré by ukazovali, aká je účinnosť po tej či onej vakcíne. Myslím, že ostré dáta by mala byť zverejnené až na prelome augusta a septembra. Vychádzať budú z veľkej štúdie, ktorá v Británii práve prebieha. Výsledky by mali ukázať, kedy by malo byť vhodné preočkovávať druhou dávkou ako AstraZenecou, tak Pfizerom.