S covidom sa dá bojovať aj tam, kde by ste to nečakali. V črevách pomocou probiotík. Že to znie ako sci-fi? Vôbec nie. Nachádza sa tam totiž 70 až 80 percent našej imunity.
Aj preto odborníci v Brne pracujú na klinickej štúdii, v rámci ktorej sa pacientom so stredne ťažkým priebehom covidu podávajú špeciálne probiotiká s baktériami, ktoré im v čreve chýbajú, aby sa predišlo prehnanej imunitnej reakcii organizmu na chorobu. Výskum vedie molekulárny biológ Petr Ryšávka.
V aktuálnom výskume sa snažíte zabrániť ťažkému priebehu covidu už v črevách. Ako?
Veľa pacientov, ktorí skončia na JIS s ťažkým priebehom ochorenia, neporazí samotný covid, ale ich imunitný systém, ktorý spustí silnú reakciu, cytokinovú búrku. V tej sa imunitný systém chová ako odtrhnutý z reťaze a napáda aj vlastné tkanivá, ako sú pľúca či srdce.
A prečo sa v boji proti covidu zameriavate na črevá?
Nachádza sa v nich 70 až 80 percent našej imunity, ktorú pomáhajú vytvárať črevné baktérie, ktorých v sebe máme približne 1,5 kilogramu. Už vieme, ktoré typy podporujú prezápalovú reakciu a ktoré ju naopak tlmia.
Pomocou probiotík pacientom do čriev dodáme baktérie tlmiace silnú a neriadenú imunitnú reakciu. Tým môžeme predísť závažnému priebehu covidu. V zahraničí, Čínu nevynímajúc, sa už probiotiká odporúčajú ako prevencia pred závažným priebehom infekcie.
Ako ste ďaleko?
Prednedávnom sme vykonali analýzu črevného mikrobiomu, teda genetickej informácie mikroorganizmov izolovaných zo vzorky stolice, u 80 pacientov hospitalizovaných s infekciou covid vo Fakultnej nemocnici v Brne. Do výskumu je zapojený celý tím expertov z Medi Pharma Vision, infekčnej kliniky brnensk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.