Reuters
StoryEditor

Telá nezaočkovaných ľudí sa môžu stať „továrňami“ na rôzne varianty

13.07.2021, 14:05
Autor:
sansan
Zatiaľ čo niektoré mutácie môžu vírusu uškodiť, iné by mu mohli pomôcť. Napríklad mutácia by mohla pomôcť vírusu byť viac prenosným.

„Nezaočkovaní ľudia sú potenciálnymi továrňami variantov,“ povedal pre CNN lekár William Schaffner, profesor divízie infekčných chorôb vo Vanderbiltovom univerzitnom lekárskom stredisku. „Čím je viac neočkovaných ľudí, tým je viac možností na množenie vírusu,“ dodal.

Varianty sa totiž vyvíjajú v tele osoby infikovanej koronavírusom. „Mutuje a mohlo by to vypustiť von alternatívnu mutáciu, ktorá bude ešte vážnejšia,“ vysvetlil Schaffner.

Niektoré mu škodia, niektoré pomáhajú

Zatiaľ čo niektoré mutácie môžu vírusu uškodiť, iné by mu mohli pomôcť. Napríklad mutácia by mohla pomôcť vírusu byť viac prenosným.

Keď sa vírus rozšíri na inú osobu, mutácia sa replikuje, a ak je úspešná a šíri sa ďalej, stáva sa variantom. Neočkovaní ľudia poskytujú príležitosť na to, aby sa mutácia naďalej replikovala.

„Pretrvávajú tie mutácie, ktoré uľahčujú šírenie vírusu v populácii,“ uviedol Andrew Pekosz, mikrobiológ a imunológ na Bloombergovej škole Johna Hopkinsa. „Zakaždým, keď sa vírus zmení, dáva mu to inú platformu na pridanie ďalších mutácií. Teraz máme vírusy, ktoré sa šíria efektívnejšie.“

Ak sa vírus nemôže šíriť, nemôže mutovať. Existuje už niekoľko variantov koronavírusu, vrátane štyroch, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia označuje ako znepokojujúce.

Opätovné infekcie

Medzi tieto štyri patria alfa, prvýkrát objavený vo Veľkej Británii, beta, prvýkrát objavenýv Južnej Afrike, gama, prvýkrát objavený v Brazílii a delta, prvýkrát objavený v Indii.

Predstavujú riziká, pretože sú buď prenosnejšie, spôsobujú horšie choroby alebo sa môžu vyhnúť ochrane imunitného systému.

Tieto varianty boli tiež objavené v období, keď boli prípady infekcie vysoké. Odborníci na verejné zdravie sa už obávajú rizík, ktoré variant delta predstavuje pre tých, ktorí už sú zaočkovaní.

Aj keď sa zistilo, že vakcíny sú účinné proti variantom, proti niektorým nemusia byť. Zistilo sa, že dve dávky vakcíny Pfizer sú účinné na 88 percent pri prevencii symptomatických prípadov covidu proti variantu delta.

Odborníci sa však obávajú, že sa variant môže šíriť a spôsobiť opätovné infekcie, najmä v komunitách s nízkou zaočkovanosťou. Čím menej ľudí je očkovaných, tým väčšia je šanca, že vírus preskočí z jednej osoby na druhú.

01 - Modified: 2022-08-10 08:50:23 - Feat.: - Title: Pre nízky záujem prepadli. Viac ako 180-tisíc vakcín od Moderny je po exspirácii 02 - Modified: 2022-08-10 08:06:30 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo viac ako 900 novo infikovaných, pozitivita mierne stúpla 03 - Modified: 2022-08-10 07:23:58 - Feat.: - Title: Letná vlna sa zlomila, v Bojniciach napriek tomu musia mať rodičky v sále rúško 04 - Modified: 2022-08-09 08:02:33 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pozitivita je tesne pod 40 percentami, ochorenie si vyžiadalo ďalších šesť úmrtí 05 - Modified: 2022-08-08 13:19:06 - Feat.: - Title: Zisk farmafirmy BioNTech kvôli nižšiemu dopytu po vakcíne klesol o 40 percent
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
10. august 2022 22:56