Koľko druhov komárov máme na Slovensku?
Okolo 60, máme lesné druhy, mokraďové, domové aj záplavové.
Sú aj nebezpečné, alebo iba otravné?
Máme komáre, ktoré prenášajú rôzne patogény. Patria medzi ne bežné druhy, napríklad domové. Aj preto stále opakujeme, že treba vylievať sudy s vodou, pretože práve tento druh komára, ktorý žije v blízkosti ľudských obydlí, je výborný prenášač patogénov, vrátane západonílskeho vírusu.
Treba sa komárov báť?
Netreba, nemusíme byť vydesení z každého ich uštipnutia. Komárne tu vždy boli aj tu budú, nezbavíme sa ich. Vieme ich kontrolovať a určitým spôsobom aj regulovať populáciu. Nepochybne majú v prírode svoju úlohu, pretože sú súčasťou ekosystému a potravou pre vážky alebo ryby.
Myslíte si, že na Slovensku je príliš veľa komárov?
Určite nie, v každom prípade by sme mali myslieť na to, že príroda sa mení. Deje sa to vplyvom človeka aj rôznych globálnych zmien, ako je zmena klímy alebo napríklad odlesňovanie.
Zmeny v prírode podporujú kalamity komárov alebo výskyt druhov, ktoré tu doteraz neboli a keďže vedia prenášať rôzne nepôvodné patogény, môžu byť nebezpečné.
Čo nám môže v tomto kontexte priniesť globálne otepľovanie?
Otepľovanie vytvára podmienky pre druhy komárov, ktoré preferujú teplejšie podnebie. Vďaka tomu sa u nás vedia ustáliť aj prezimovať.
Tieto druhy voláme invázne a sú...
Zostáva vám 85% na dočítanie.