HN/Peter Mayer
StoryEditor

Vedci Univerzity Komenského pracujú na revolúcii v liečbe HIV. Vyvíjajú vakcínu pomocou nanočastíc

11.04.2017, 09:21
Autor:
TASRTASR
Výskum sa nachádza v štádiu predklinických štúdií, ktorých cieľom je identifikovať, syntetizovať a overiť biologickú aktivitu prípravku.

Vedci Univerzity Komenského (UK) v Bratislave pracujú na vývoji HIV vakcíny pomocou nanočastíc. Jednou zo stále aktuálnych otázok je vývoj efektívnej očkovacej látky. TASR informovala vedúca oddelenie vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského Andrea Földváryová.

UK v spolupráci s poľskou univerzitou v Lodži odštartovala výskumné práce na vývoji HIV vakcíny s konceptom použitia nanočastíc, konkrétne dendrimérov a zlatých nanočastíc.

"Pripravujeme komplexy syntetických HIV peptidov (malých bielkovín odvodených zo štruktúry HIV) a ich nosičov, ktorými sú rôzne druhy nanočastíc. Tieto komplexy následne charakterizujeme a študujeme ich interakcie s modelovými biologickými membránami použitím rôznych biofyzikálnych metód. Naším spoločným cieľom je vyselektovať čo najefektívnejší HIV syntetický peptid a jeho nosič - v zmysle schopnosti ich vzájomnej väzby a transportu cez lipidovú dvojvrstvu dendritických buniek," povedala zodpovedná riešiteľka prebiehajúceho projektu Zuzana Garaiová.

Výskum sa nachádza v štádiu predklinických štúdií, ktorých cieľom je identifikovať, syntetizovať a overiť biologickú aktivitu prípravku – potenciálnej vakcíny proti HIV a jej súčastí.

V spolupráci s poľskými kolegami sa vedcom UK podarilo potvrdiť schopnosť troch typov HIV-syntetických peptidov špecificky sa viazať s vybranými a preštudovanými typmi nanočastíc. K dispozícii majú experimentálne zariadenia, pomocou ktorých vedia pripraviť modely biologickej membrány a tieto analyzovať z hľadiska rôznych fyzikálnych parametrov.

Biologická membrána je jednou z prvých bariér, ktorú musí HIV-syntetický peptid a nanočastica ako jeho nosič prekonať, aby mohla dopraviť terapeutickú substanciu do antigén-prezentujúcich buniek.

Na modelových membránach sa vedcom podarilo preskúmať typ a silu interakcie študovaných systémov, ktorá bola v prípade samotných (nekomplexovaných) HIV peptidov nižšia v porovnaní s peptidmi v komplexe s nanočasticami. Tieto zistenia podľa nich poukazujú na potenciál vybraných nanočastíc spolupôsobiť s lipidovou vrstvou a dopraviť tak HIV syntetické peptidy do vnútra buniek.

01 - Modified: 2024-12-05 10:13:41 - Feat.: - Title: Univerzita Komenského zrušila piatkovú prezenčnú výučbu pre hrozbu, študenti sa budú učiť online 02 - Modified: 2024-12-02 14:04:10 - Feat.: - Title: Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK zavádza online výučbu do konca semestra 03 - Modified: 2024-11-28 09:10:00 - Feat.: - Title: Prevratný objav si odmietol dať patentovať. Salk je pre Američanov hrdinom, ktorý zachránil ich deti 04 - Modified: 2024-11-14 23:00:00 - Feat.: - Title: Na internát sa nedostali tisíce študentov. Koľko žiadostí odmietli najväčšie slovenské univerzity? 05 - Modified: 2024-11-13 09:00:34 - Feat.: - Title: V metropole Konga nezačali očkovanie proti opičím kiahňam, chýbajú vakcíny
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. december 2024 17:21