Okrem spálenia kože je rizikové aj samotné opaľovanie. SNÍMKA: PixabaySNÍMKA: Pixabay
StoryEditor

Dnes je Európsky deň melanómu. Počet ochorení na rakovinu kože na Slovensku mierne stúpol

09.05.2022, 15:17
  • Melanóm je najagresívnejší druh rakoviny kože, má zlú prognózu, ak sa odhalí neskoro.
  • V rebríčku úmrtnosti za rok 2020 sa Slovensko nachádzalo na alarmujúco vysokom mieste.
  • V článku nájdete aj najčastejšie rizikové faktory a odporúčanú ochranu pred jeho vznikom.

 

Na 9. máj pripadá Európsky deň melanómu, ktorý má zvýšiť povedomie o symptómoch, príčinách a prevencii tohto závažného ochorenia. Koža je najväčší orgán tela, jej úlohou je chrániť organizmus pred škodlivými vonkajšími podnetmi a umožňuje zachovanie stálosti vnútorného prostredia. Skladá sa z viacerých typov buniek a súčasťou kože sú aj melanocyty - špecializované bunky, ktoré produkujú pigment určujúci sfarbenie pokožky.

Prečo je melanóm nebezpečný

Melanóm je typ rakoviny kože, ktorý vznikne v dôsledku premeny zdravých melanocytov a straty kontroly pri delení týchto buniek. Melanóm môže vzniknúť aj z už existujúceho znamienka na koži. Vtedy je možné spozorovať premenu znamienka, konkrétne zmenu jeho tvaru, farby, veľkosti, prípadne jeho ohraničenia. 

Melanóm však môže vzniknúť kdekoľvek na tele, dokonca aj na koži pod nechtami, na dlaniach či na chodidlách, na slizniciach, prípadne na pohlavných orgánoch. Melanóm dokáže postihnúť aj oči.

Rast rakovinových buniek sa líši od rastu normálnych buniek. Rakovinové bunky namiesto odumierania pokračujú v raste a tvoria nové abnormálne bunky, ktoré sa pomerne rýchlo dokážu rozšíriť aj do iných vzdialenejších tkanív tela (skryto metastázovať môže napríklad v črevách, v mozgu alebo v nadobličkách).

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.
23. máj 2022 15:56