Japonsko začalo vo štvrtok vypúšťať upravenú, no stále rádioaktívnu vodu do Tichého oceánu. Voda pochádza z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú v roku 2011 postihla nehoda a je považovaná za jednu z najväčších jadrových tragédií v histórii. Miestne úrady naznačujú, že dokončenie procesu vyraďovania môže trvať až 40 rokov.
Jedným z hlavných krokov v tomto procese je odstránenie približne 1 000 nádrží naplnených vodou, ktoré pokrývajú veľkú časť areálu fabriky. Nádrže obsahujú vodu, ktorá bola použitá na chladenie troch poškodených reaktorov.
Po katastrofe v roku 2011 rádioaktívna voda unikla do suterénov elektrárne, kde sa zachytávala a neskôr skladovala v nádržiach. Japonsko však uviedlo, že tie dosiahnu svoj kapacitný limit 1,37 milióna metrických ton do roku 2024.
Krajina teda stanovila svoje miesta v Tichom oceáne ako miesto posledného odpočinku, kde TEPCO, prevádzkovateľ elektrárne, plánuje uvoľniť milión metrických ton v priebehu nasledujúcich 30 rokov. To je dosť na naplnenie 500 olympijských bazénov.
"Kontrolované, postupné vypúšťanie upravenej vody do mora, ako v súčasnosti plánuje a hodnotí Tokyo Electric Power, by malo zanedbateľný rádiologický vpl...
Zostáva vám 85% na dočítanie.