Hoci farby sú všade okolo nás, väčšinou si ani neuvedomujeme, ako silno na nás pôsobia. „Majú veľkú symboliku, o ktorej na vedomej úrovni často nepremýšľame, ale ovplyvňujú naše myšlienky, pocity a správanie,“ hovorí psychologička Romana Mazalová.
Náš prvý dojem z človeka, predmetu či miesta môže až z 90 percent vychádzať práve z farieb. Len na ilustráciu: správanie ovplyvňujú natoľko, že každá piata väznica vo Švajčiarsku mala ešte pred desiatimi rokmi aspoň jednu celu vymaľovanú na ružovo. Výskumník Alexander Schauss totiž v 70. rokoch zistil, že keď väzni strávia pätnásť minút v ružovom prostredí, majú menšie sklony k agresivite.
Vplyv prírody
Svetelné lúče, ktoré vnímame ako farby, pôsobia na človeka psychologicky aj fyziologicky. Hneď ako naše oko zaregistruje farbu, informácia doputuje v mozgu do hypotalamu, ktorý riadi okrem iného pocity hladu a smädu, telesnú teplotu a podieľa sa na kontrole emócií. Telo následne na farby zareaguje.
Teplé odtiene ako červená, žltá či oranžová organizmus stimulujú a dokážu zrýchliť pulz, metabolizmus či zvýšiť krvný tlak. Preto sa napríklad v kuchyni alebo rýchlych občerstveniach často používa červená; významne podporuje chuť do jedla.
A tiež budí našu pozornosť. Ak sa obklopíme teplými farbami, bude nám teplejšie. Naopak, studené odtiene upokojujú a spálňa vymaľovaná na modro môže podporiť pokojné sny.
„S farbami existujú biologicky psychologické asociácie. Zelená je spojená s prírodou alebo modrá s vodou a nebom,“ uvádza príklad Romana Mazalová. Príroda má na naše vnímanie farieb zásadný vplyv.
Geneticky je človek najcitlivejší práve na spomínanú zelenú, pretože sa musel dobre orientovať v krajine. Prirodzene tiež ostražito reaguje napríklad na výraznú kombináciu čiernej a žltej, pretože toto sfarbenie má mnoho jedovatých zvierat. A tento inštinkt sa nám dodnes často zíde – napríklad keď okolo nás preletí osa.
Jedna z popredných výskumníčok farieb Karen Schlossová z americkej Univerzity Wisconsin Madison testovala f...
Zostáva vám 85% na dočítanie.