„Všetky environmentálne záležitosti, ktoré riešime, by nepredstavovali problém, keby bola ľudská populácia rovnako veľká ako pred päťsto rokmi,“ vyhlásila na Svetovom ekonomickom fóre v Davose slávna britská zoologička Jane Goodallová.
Počet obyvateľov našej planéty sa pred poltisícročím pohyboval niekde medzi 420 a 540 miliónmi a trvalo tri storočia, kým sa prehupol cez prvú miliardu. Ďalšia miliarda pribudla za 127 rokov. Na rast na tri miliardy sme však potrebovali už len 33 rokov a na vzostup na 4 miliardy nám stačilo 14 rokov.
Ubehlo iba päťdesiat rokov, a počet obyvateľov Zeme sa zdvojnásobil – dnes nás je 8,1 miliardy a len za prvú polovicu roku 2024 pribudlo na planéte ďalších 33 miliónov obyvateľov, uvádzajú Lidovky.cz.
Veľká akcelerácia
Prudký rast obyvateľstva v druhej polovici minulého storočia zapadá do celkového trendu, pre ktorý sa používa označenie „veľká akcelerácia“. V tej dobe zamierili strmo nahor aj krivky zachytávajúce vývoj hrubých domácich produktov, zahraničných investícií, veľkosti miest, spotreby hnojív, objemu dopravy, produkcie plastov, papiera či energie.
Nemenej prudký nárast však zaznamenal aj obsah oxidu uhličitého, ozónu, oxidov dusíka alebo metánu v atmosfére, globálnej teploty či úbytok plôch tropických dažďových lesov. Človek sa stal faktorom, ktorý úplne zásadným spôsobom formuje celú planétu.
Hmotnosť všetkého, čo ľudia vyrobili, sa už vyrovnala hmotnosti všetkých foriem pozemského života. Poľnohospodárstvo, ťažba surovín, výstavba a ďalšie ľudské aktivity uvádzajú do pohybu desaťkrát väčší objem hmoty ako rieky, more vietor a ďalšie prírodné sily. Vedci preto označujú súčasnú dobu ako antropocén – vek človeka.
Čísla prezentujúce „veľkú akceleráciu“ dávajú Jane Goodallovej za pravdu. Britská biologička nie je zďaleka prvá ani jediná, kto varuje pred nárastom ľudskej populácie a vidí v ňom hrozbu pre planétu. Mnohí odborníci však namietajú, že situácia je v skutočnosti výrazne komplikov...
Zostáva vám 85% na dočítanie.