Psychológovia používajú výraz HPS, teda Holiday Personality Syndrom. Opisujú tak jav, keď sa ľuďom na dovolenke mení správanie, robia veci a hovoria vety, ktoré pre nich v bežnom životnom rytme nie sú typické.
„Naša spoločenská brzda na dovolenke povoľuje. Nedá sa povedať, že hlasnejšie sú bandy detí, mužov, žien či seniorov. Takmer každá skupina v počte šesť a viac ľudí je v cudzej krajine hlasnejšia ako doma. Akoby si hovorili: Mám predsa dovču,“ uvažuje Daniel Šmíd, odborník na etiketu a autor kníh na túto tému. Fenoménom zmeny správania na dovolenke sa dlhodobo zaoberá. „V myšlienkach máme, že sme si niečo dovolili, hoci to väčšinou niekto dovolil nám. Potom si dovoľujeme viac voči miestnym,“ uvádza.
„Už vám prezliekli?“ spýtala sa ma pred časom pri raňajkách v malom rodinnom hotelíku v Grécku jedna z turistiek. Jednoducho ku mne s touto dôležitou otázkou pristúpila vo chvíli, keď som práve jedla. „Hmm, uhhh, no asi nie, neviem, prečo?“ odpovedala som. „No že už sme tu dva dni. Tak to som teda zvedavá,“ povedala a odkráčala.
Dva dni znamenali, že pani bola v hoteli rovnako dlho ako ja, takže v posteli strávila druhú noc. Izby aj priestory okolo voňali čistotou, personál bol milý a neustále sa nás pýtal, či je všetko v poriadku, zametal a upratoval. Ďalší deň ráno. „Stále nič, čo?“ vypytovala sa turistka aj pri ďalších stoloch. Premýšľala som, ako často si asi ona mení obliečky doma, a podľahla som ľahkej depresii z toho, že som špindíra, ktorá nepovažuje za bežné robiť tak každé dve noci.
V ten deň som po návrate z pláže zistila, že mám čerstvé obliečky. Mala som radosť, že poriadkumilovná pani bude mať radosť. Čakala som, že ďalšie ráno sa okolo nej bude šíriť oblak pozitívnej nálady a spokojnosti, lenže dotyčná na malej hotelovej terase pre zhruba dvadsať raňajkových hostí hlasno telefonovala.
Počuť bolo nielen ju, ale aj ženu na druhom konci, pretože – aby sa dalo hovoriť aj jesť súbežne – telefón ležal na stole zapnutý nahlas. Starší nemecky hovoriaci pár sa po chvíli začal pozerať zľahka prekvapene. Z gest týchto hostí bolo cítiť, že hlasný hovor nie je práve to, čo očakávajú od pokojných raňajok pod olivovníkmi.
A to netušili, aké mali šťastie, že nerozumeli po česky. Rozhovor, veľa hlasný rozhovor, sa evidentne týkal zdravotných problémov rodinnej príslušníčky dotyčnej dámy. Bohužiaľ došlo aj na pomerne podrobné opisy zdravotných ťažkostí žien v období menopauzy. Pani tam mala aj partnera...
Zostáva vám 85% na dočítanie.