Pixabay
StoryEditor

Česká vedkyňa zistila, čo môže viesť k Alzheimerovi

19.07.2017, 13:40
Autor:
ČTKČTK
Súvislosť medzi zranením mozgu a neskorším nástupom ochorenia ako Alzheimerova choroba a inej formy demencie odhalila mladá vedkyňa Valentina Lacová z Medzinárodného centra klinického výskumu Fakultnej nemocnice svätej Anny v Brne (MVČK).

Príčiny týchto chorôb ani efektívny spôsob ich liečby nie sú ešte úplne známe, uviedla v tlačovej správe hovorkyňa nemocnice Petra Veselá. Podľa nej nové poznatky poslúžia k ďalšiemu výskumu a v budúcnosti môžu mať prínos aj pre liečbu.

Lacovich dostala za výskum vzťahu medzi poranením hlavy a neskorším nástupom neurodegeneratívnych ochorení cenu Medzinárodnej spoločnosti na podporu výskumu Alzheimerovej choroby. "Je známe, že prepuknutie Alzheimerovej choroby nejako súvisí s hromadením beta-amyloidu a tau proteínu v mozgu, ktoré blokujú prenos informácií medzi štruktúrami mozgu zvanými axóny. Nie je však známe, prečo sa tieto proteíny začnú v mozgu hromadiť, "povedala Valentina Lacovich.

Preto sa tomu venovala viac. "Skúmali sme, či poranenia mozgu a začiatok hromadenia týchto proteínov spolu nejako priamo súvisia. Ukázalo sa, že áno. Opakované poranenia mozgu napríklad pri náraze hlavou vedú s určitým časovým oneskorením k vyššej produkcii a hromadeniu amyloidných prekurzorov proteínov v mozgu a tie potom s ďalším časovým oneskorením vedú k zvýšenému riziku vzniku Alzheimerovej choroby, "uviedla Lacovi.

Výskum sa uskutočnil v laboratóriu MVČK na modeli neurónov získaných z ľudských kmeňových buniek. "Porovnal sa s modelom mozgových poranení na myších modeloch, aby bolo možné závery z bunkových kultúr porovnať s výsledkami pokusov na živých modeloch," doplnila Veselá.

Spoločnosť starne

Podľa riaditeľa Medzinárodného centra klinického výskumu Gorazda B. Stokina sú Alzheimerova choroba a demencia jednou zo základných výziev súčasného medicínskeho výskumu. "Vzhľadom k tomu, že spoločnosť vo väčšine krajín sveta starne, rastie percento ľudí trpiacich týmito chorobami. Tým tiež rastú náklady na ošetrovanie. Platia ich poisťovne, štát i rodiny pacientov. V budúcnosti budú tieto choroby jedným z hlavných problémov zdravotníctva a sociálnych služieb, "doplnil riaditeľ nemocnice Martin Pavlík.

Podľa Svetovej správy o Alzheimerovej chorobe je na svete skoro 50 miliónov ľudí s Alzheimerom alebo inou formou demencie. V roku 2030 sa očakáva zhruba 75 miliónov chorých.

01 - Modified: 2024-12-12 17:00:00 - Feat.: - Title: Jakub Jablonský otvorene: Chodí na terapie a takto si predstavuje budúcnosť 02 - Modified: 2024-12-11 22:49:35 - Feat.: - Title: Vedci chcú zlepšiť úspešnosť dojčenia, budú skúmať čuch novorodencov 03 - Modified: 2024-12-11 07:00:00 - Feat.: - Title: VYSVETĽUJEME Ako vzniká sneh? Opíšeme ti cestu zamrznutých ľadových kryštálov z oblakov až na zem 04 - Modified: 2024-11-28 21:22:43 - Feat.: - Title: Ľudia s výrazne dlhšími prstenníkmi ako ukazovákmi pijú viac alkoholu 05 - Modified: 2024-11-26 10:00:00 - Feat.: - Title: Nie sú to len priateľstvá a zážitky. Ľudia v tvojom živote s tebou zdieľajú aj svoje črevné mikróby
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. december 2024 08:25