Ohrievajúce sa oceánske vody spôsobujú zmätok v bioorganizme morských sasaniek, v ktorých klauni žijú. Ryba, ktorú preslávil známy animovaný film Hľadá sa Nemo, je tak v ohrození, píšu Lidovky.
Vedecký tím časopisu Nature Communications sledoval celkom trinásť rybích párov žijúcich medzi koralovými útesmi pri Moorovom ostrove v južnom Pacifiku. Počas štúdie zhruba polovici skúmaných morských sasaniek zbeleli riasy a začali od rastliny odpadať.
Podľa vedcov je na vine globálne otepľovanie a znečistenie. Teplota vody v oceánoch sa dvíha. Rovnako tak aj miera odpadkov. "Bielenie rias je jednou zo stôp, ktoré za sebou zanechal klimatický jav El Niňo. Ak to takto pôjde ďalej, môžeme o klaunov očkatých prísť, "dodávajú v štúdii vedci.
Pomarančovo-biele ryby vďaka odpadaniu rias kladú čoraz menej vajec. Vedci zaznamenali drastický 73 -percentný pokles nakladených zdravých vajec. "Ich počet sa u iných klaunov, ktorí bývajú v nepoškodených sasankách, pritom nezmenil," píše sa v dátach francúzskeho výskumného ústavu CNRS.
Morské sasanky sú bezstavovcové morské živočíchy žijúce v symbióze s riasami, ktoré im dodávajú potravu, kyslík a farbu. Klaun očkatý ich používa ako úkryt, kde by nakládol vajíčka a vyviedol svoje mladé. Ryba na oplátku udržuje sasanky čisté.