Pixabay
StoryEditor

Znečistené ovzdušie nenávratne poškodzuje detský mozog. Takto sa treba chrániť

07.12.2017, 23:01
Autor:
ČTKČTK
Sedemnásť miliónov detí mladších ako jeden rok dýcha znečistený vzduch, čo môže ohroziť vývoj mozgu, varoval Detský fond OSN (UNICEF).

Najviac sú deti ohrozené v južnej Ázii, kde 12 miliónov z nich žije v oblastiach až šesťkrát viac zamorených, než je bezpečná hladina. Ďalšie štyri milióny takto ohrozených detí žijú vo východnej Ázii a v Tichomorí.

Dýchanie vzduchu znečisteného pevnými časticami poškodzuje podľa správy UNICEF mozgové tkanivo a oslabuje kognitívny rozvoj. Znečistené ovzdušie súvisí s "verbálnou a neverbálnou inteligenciou a pamäťou, nižšími výsledkami v testoch, priemerom známok školákov a s ďalšími neurologickými poruchami", uvádza správa. Následky sú podľa nej celoživotné.

"S rastúcou urbanizáciou sveta bude - bez patričnej ochrany a opatrenia na zmiernenie znečistenia - v budúcich rokoch ohrozených čím ďalej viac detí," konštatuje UNICEF. 

Minulý mesiac pokryla vrstva smogu indické hlavné mesto. Miestne úrady označili metropolu za jednu veľkú "plynovú komoru". Niektoré školy boli uzavreté. V severnej Číne znečistenie ovzdušia podľa odhadov skracuje predpokladanú dĺžku života o tri roky. Satelitné snímky, ktoré UNICEF pri zostavovaní údajov použil, ukazujú, že problém sa začína prejavovať aj v mestách na africkom kontinente.

Spravodajský server BBC v tejto súvislosti pripomenul štúdiu, v ktorej vedci vychádzali z dát londýnskych nemocníc. Znečistený vzduch britskej metropoly sa podľa nich odrážal na nižšej pôrodnej váhe, detskej úmrtnosti a neskorších ochoreniach.

Na znečistenie ovzdušia sú viac citliví aj seniori. Dôvodov je veľa a pôsobia tu zároveň rôzne faktory. Predovšetkým starí ľudia oveľa častejšie trpia chorobami, ktoré znečistenie zhoršuje, ako sú kardiovaskulárne choroby a choroby dýchacieho ústrojenstva. Organizmus seniorov má tiež menšiu schopnosť znášať fyzické stresové situácie. Starí ľudia trpia chronickými chorobami, pri ktorých stačí malá zmena rovnováhy medzi organizmom a vonkajším prostredím, aby to malo závažnejšie dôsledky.

Masky a filtre majú malý účinok

Smog v zimnom období zaplavuje mestá. Ako sa chrániť pred znečistením ovzdušia a ako obmedziť jeho škodlivé vplyvy na ľudské zdravie, o tom píše taliansky denník Corriere della Sera.

Predovšetkým je potrebné vyhýbať sa dlhodobejšiemu pobytu vonku, najmä v tých hodinách, kedy je znečistenie najhoršie, uvádza profesor Sergio Harari, riaditeľ jednotky pneumológie v nemocnici Svätého Jozefa v Miláne. Nevykonávajte žiadnu fyzickú aktivitu, keď je koncentrácia škodlivín v ovzduší najvyššia, a vyhýbajte sa najviac zamoreným oblastiam. Dávajte prednosť doprave verejnými prostriedkami alebo bicyklu, automobil nechajte doma. Nekúrte drevom, pretože spôsobuje nezanedbateľné znečistenie. Tiež spaľovanie odpadkov produkuje znečistenie, pripomína profesor.

Je vhodné cez víkend zo znečisteného mesta uniknúť? "Nie sú na to žiadne vedecké štúdie, ale zdravý rozum nám radí, že ak môžeme, potom víkend v menej znečistených oblastiach umožňuje, aby sme boli menej vystavení smogu a prerušili jeho nepretržité toxické pôsobenie na organizmus. Odísť z mesta teda má nepochybne priaznivý účinok, ale nezabudnime pritom, že naša cesta za lepším vzduchom prispieva k ďalšiemu zvyšovaniu úrovne smogu," hovorí profesor Harari.

Početné masky a filtre na nos, ktoré sa bežne predávajú, majú len veľmi obmedzený alebo nulový účinok. Sú však masky s väčšou filtrovaciou kapacitou a väčšou účinnosťou. Problém s ich užívaním spočíva v tom, že sú príliš ťažké, aby sme ich nosili dlhšiu dobu alebo pri telesnom pohybe. Štúdií o reálnom ochrannom pôsobení filtračných masiek je veľmi málo. Ani nie je vedecky preukázaná účinnosť nosových filtrov. Navyše vzhľadom na to, že dýchame tiež ústami, nemá ich používanie väčší význam, hovorí profesor Harari.

Teplota v domácnosti najviac na 21 stupňov 

Podľa profesora Harariho je tiež dôležité udržiavať v domácnostiach teplotu najviac v zime 20 až 21 stupňov Celzia, zbytočne nesvietiť, používať osvetlenie s nízkou spotrebou elektriny a vypínať domáce spotrebiče aj z režimu standby.

Na znečistenie ovzdušia má vplyv aj to, čo jeme: ak konzumujeme nesezónne ovocie, podporujeme tým jeho prepravu z jedného konca sveta na druhý. Častejšie dovolenka, automobil pre každého člena rodiny: to všetko prispieva k emisiám.

Aj v uzavretom prostredí registrujeme znečistenie. Je to spôsobené zlou ventiláciou a množstvo niektorých škodlivín potom môže byť vyššie ako vonku. Nedávna štúdia ukázala súvislosť medzi znečistením vnútri škôl v piatich európskych krajinách a častým výskytom dýchacích problémov, suchého kašľa a nádchy.

K najviac znečisťujúcim zdrojom vnútri budov patrí fajčenie, plynové sporáky, krby, plynové kúrenie, ale aj klimatizácia produkujúca plesne, huby a baktérie. Pri výbere spotrebičov s nízkym dopadom na životné prostredie sa môžeme riadiť označením Európskej únie Ekologicky šetrný výrobok (Ecolabel EÚ).

01 - Modified: 2023-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Špinavé tajomstvo Tesly. Supernabíjačky napĺňajú baterky z dieselového agregátu​ 02 - Modified: 2023-09-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Záhadná súvislosť medzi znečistením ovzdušia a samovraždami. Mohol by čistejší vzduch znížiť ich riziko? 03 - Modified: 2023-08-23 14:32:14 - Feat.: - Title: Dlhšie trvanie smogu môže nepriaznivo vplývať na deti či tehotné ženy 04 - Modified: 2023-08-03 11:00:00 - Feat.: - Title: Už nikdy nedávaj plastové nádoby do mikrovlnnej rúry. Nová štúdia odhalila, že si takto do tela púšťaš toxické látky 05 - Modified: 2023-07-26 12:56:09 - Feat.: - Title: Ochranári upozorňujú na znečistenie mora pri holandskom pobreží po požiari nákladnej lode
menuLevel = 2, menuRoute = science/klima-a-fyzika, menuAlias = klima-a-fyzika, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
30. september 2023 22:43