StoryEditor

Muž, ktorý navrhuje sneh. Dáva návod, ako si doma vyrobíte vločky

13.01.2018, 23:01
Hoci je profesorom fyziky a zaoberá sa astrofyzikálnymi javmi ako neutrónové hviezdy a čierne diery, má aj prozaickejšiu „záľubu“. Študuje totiž vločky, snehové a ľadové kryštáliky padajúce z neba.

Je naslovovzatým odborníkom na to, ako vznikajú. A nielenže ich sám navrhuje, tvrdí tiež, že vyrobiť a uchovať si túto krehkú krásu môžete aj sami doma. Kenneth Libbrecht.

Už niekoľko desaťročí sa s vášňou venujete snehovým vločkám nielen ako nadšenec, ale aj ako vedec. Kedy sa začala táto fascinácia?
Celé to začalo niekedy v neskorých deväťdesiatych rokoch minulého storočia. V prvom rade ma zaujímali fyzikálne zákonitosti narastania kryštálov vo všeobecnosti a zistil som, že práve tie snehové, ktoré tvoria vločky, sú veľmi dobrým predmetom štúdia. Aj preto som sa im začal venovať i profesionálne.

Je to určite krásny materiál na štúdium, ale má nejaké praktické využitie?
Ľad a sneh neštudujem kvôli nejakým praktickým aplikáciám a nikdy som v tomto ohľade nedostal žiadne fondy alebo dotácie. Napriek tomu sa mi zdá, že stojí za to detailne pochopiť, ako kryštály vznikajú a narastajú.

Poďme k samotným vločkám, snehová vločka a snehový kryštál podľa vás nie sú to isté. Aký je teda medzi nimi rozdiel?
Snehový kryštál je jednotlivý kryštálik ľadu alebo snehu, v ktorom sú všetky molekuly vody usporiadané v precíznom šesťhrannom poli. Snehové kryštály zobrazujú práve tú hexagonálnu symetriu, ktorú vidíme, keď sa pozeráme na zväčšené obrázky snehových vločiek. Pojem snehová vločka je všeobecnejší. Môže označovať individuálny snehový kryštál, ale rovnako ním nazývame čokoľvek, čo vypadáva zo zimných oblakov. Často sa stovky alebo dokonca tisícky snehových kryštálikov zrazia a zlepia dohromady v ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-02-03 19:02:41 - Feat.: - Title: Slovensko zasiahlo extrémne počasie, kalamita je na viacerých miestach. Na horách hrozí mohutná víchrica 02 - Modified: 2023-02-03 12:27:32 - Feat.: - Title: V Trstenej vyhlásili mimoriadnu situáciu pre snehovú kalamitu 03 - Modified: 2023-01-29 18:37:21 - Feat.: - Title: Zvrat v náštevnosti našich veľhôr. Do Tatier sa vracajú Poliaci 04 - Modified: 2023-01-19 15:01:54 - Feat.: - Title: Donovaly a Čertovicu uzavreli. Sneh výrazne komplikuje dopravu na Slovensku 05 - Modified: 2023-01-19 18:36:56 - Feat.: - Title: Lyžiarske zájazdy lákajú napriek rekordnej inflácii, teplé počasie posúva pobyty na február
menuLevel = 2, menuRoute = science/klima-a-fyzika, menuAlias = klima-a-fyzika, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
04. február 2023 04:29