Toto je jedno z najdramatickejších zistení prvej globálnej mapy vodného znečistenia plastami, píše Science. Keď veľké búrky zaplavia rieky, zozbierané plasty sa premývajú do mora. To znamená, že rieky sú významným zdrojom plastov znečisťujúcich svetové oceány, uvádza sa v štúdii.
Na to, aby výskumníci zistili, ako sa plasty dostanú z pevniny na more, spočítali plastové častice známe ako mikroplasty, čo sú malé až mikroskopické kúsky plastu vzniknuté pri rozklade veľkých kusov plastu, v sedimentoch 10 riek na 40 miestach v povodiach Mersey a Irwell v mestskej, predmestskej a vidieckej časti severozápadného Anglicka pred a po najväčšej záplave zaznamenanej v regióne v roku 2015. Povodeň, ktorá odstránila všetky stopy plastových odpadov na siedmich miestach, zmyla 70 percent plastov, to je 43 miliárd častíc alebo asi 0,85 tony, do mora, zistili vedci.
Keď výskumníci skúmali hustotu plastových kúskov v korytách rieky, zistili, že viac ako tretina mikroplastov v nádržiach alebo 17 miliárd častíc môže plávať v morskej vode. Výskumníci odhadujú, že táto jednotlivá povodňová udalosť prispieva k celkovému plávajúcemu plastu vo svetových oceánoch o 0,5 percent. To znamená, že množstvo plastu vo svetových oceánoch je väčšie, než si predtým mysleli.