Teplotné rekordy už však Jozefa Pecha nevzrušujú, viac si všíma fenomény, ktoré sa dejú okolo nich. Napríklad extrémne rýchle topenie ľadovcov alebo masívne požiare. Ako vlastne oheň na Sibíri súvisí s klimatickou zmenou?
Podľa najnovších údajov Svetovej meteorologickej organizácie bol júl pravdepodobne najteplejším mesiacom v histórii meraní. Čo to znamená?
NASA to už aj oficiálne potvrdila. Ročný režim teploty na planéte je jednoduchá krivka, ktorá má v januári svoje minimum a v júli maximum. Všeobecne sa dá povedať, že ak je júl rekordne teplý, tak sa okamžite stáva aj najteplejším mesiacom histórie. A teraz sa to potvrdilo. Júl bol zhruba o 0,6 stupňa Celzia teplejší ako dlhodobý priemer rokov 1981 až 2010, čo je pre tento mesiac veľmi vysoká odchýlka. No treba pripomenúť, že v posledných dvoch desaťročiach sa stáva bežným, že sa pomerne rýchlo za sebou vyskytnú mimoriadne teplé mesiace a roky.
Ešte vás vôbec dokážu vzrušiť tieto správy o teplotných rekordoch?
Priznám sa, že už to začína byť nuda (smiech). Skôr si v klimatickom systéme všímam zaujímavé fenomény, ktoré sprevádzajú globálne otepľovanie. Neprekvapuje ma, že tento rok bude asi druhým alebo tretím v rade historicky najteplejších. Teraz podrobnejšie sledujem rýchlosť klimatickej zmeny v Arktíde a Antarktíde a najmä to, čo sa deje v Grónsku, je hodné našej veľkej pozornosti.
Svetová meteorologická organizácia v správe, ktorú sme spomínali, povedala, že júl 2019 bol o 1,2 stupňa teplejší ako v predindustriálnom období. Ako si to máme vysvetliť?
V predindustriálnom období, teda približne do roku 1850, bol vplyv človeka na globálnu klímu veľmi malý, v podstate nemerateľný. Dovtedy prevažovali prírodné vplyvy, teda slnečná aktivita, sopečné výbuchy alebo prirodzená premenlivosť klimatického systému. A v porovnaní s týmto obdobím sa Zem oteplila doteraz približne o 1,2 stupňa. Oteplenie o jeden stupeň je veľmi výrazné, pretože takto rýchlo sa v známej geologickej histórii nikdy neotepľovalo. V geologických záznamoch registrujeme rýchlosť otepľovania maximálne o 0,1 stupňa za storočie. Inak povedané, čelíme dnes desaťnásobne rýchlejšej zmene, a to sa klimatická zmena iba rozbieha.
Prečo sa v Grónsku tak veľmi topí ľad?
Vplyvy globálneho otepľovania vnímame nielen v Grónsku, ale aj v celej oblasti Arktídy, teda v severnej a severovýchodnej Kanade a na Sibíri.
Grónsko má tú nevýhodu, na rozdiel od Antarktídy,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.