StoryEditor

Viktóriine vodopády sa zmenšili. Zasiahlo ich najhoršie sucho za desaťročie

10.12.2019, 12:09
Autor:
ČTKČTK
Kvôli najhoršiemu suchu za posledné desaťročie sa zmenšili Viktóriine vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnemu stavu na púhy potôčik, napísala agentúra Reuters.

Miestni sa teraz obávajú, že ak zmeny klímy povedú k častejším a výraznejším suchám, príde región o jednu z hlavných turistických atrakcií, ktorú ročne navštívi asi milión ľudí.

Na mieste je v súčasnej chvíli nezvyčajne vidieť veľká časť kamennej steny, cez ktorú za normálnych okolností na kilometrovej šírke padá rieka Zambezi do viac ako 100 metrov hlbokého kaňonu. Prietok Zambezi vždy kolíše v závislosti na ročnom období, súčasný pokles hladiny je však podľa miestnych nevídaný.

„V predchádzajúcich rokoch, keď bolo sucho, tak to nebolo do takejto miery. Niečo také tu vidíme prvýkrát,“ povedal predajca turistických suvenírov, ktorý má obchod v blízkom meste na zambijskej strane. Tú so susedným Zimbabwe spája jeden z iba štyroch cestných mostov na celom toku Zambezi. „Dotýka sa nás to, pretože klienti to uvidia na internete... A už nebudeme mať toľko turistov,“ dodal.

„Na veľa vody to nevyzerá,“ podotkol návštevník z Nemecka pri pohľade na vyschnuté vodopády. „Pár kameňov na skale a medzi nimi tečie trochu vody,“ opísal situáciu študent.

Miestne vodohospodárske úrady uvádzajú, že terajší prietok Zambezi je najmenší, aký zaznamenali od roku 1995 a je hlboko pod dlhodobým priemerom pre toto obdobie roka. Prezident Zambie Edgar Lungu situáciu nazval neúprosnou pripomienkou toho, čo klimatické zmeny spôsobuje nášmu životnému prostrediu.

Vedci ale vyzývajú k opatrnosti pri zvádzaní súčasného stavu len na klimatickú zmenu. Nízky stav rieky je podľa nich bežným úkazom. Klimatická veda by sa mala podľa bádateľov riadiť dátami za desaťročia a nie za jednotlivé roky.

V tomto prípade je však podľa vedcov zarážajúce, ako často sa v poslednej dobe v oblasti vyskytujú veľké suchá - posledné bolo len pred tromi rokmi. A s tým, ako sa pri nich rieka otepľuje, sa z nej následne odparuje viac vody.

Podľa expertov klimatické zmeny v oblasti zrejme spôsobujú neskorší príchod monzúnových dažďov, stále prudšie prietrže, ktoré krajina nedokáže dostatočne zadržať, a dlhšie obdobie sucha. To všetko môže mať súvislosť s extrémnymi výkyvmi hladiny rieky.

01 - Modified: 2024-10-25 18:32:38 - Feat.: - Title: Ekvádor predĺžil denné výpadky elektriny až na 14 hodín v dôsledku sucha 02 - Modified: 2024-10-14 17:53:22 - Feat.: - Title: Kým Slováci sa tešia z lacnejšieho cukru, biznis čelí paradoxnému javu. Repa hnije, aj keď vyzerá zdravo 03 - Modified: 2024-09-26 13:25:03 - Feat.: - Title: Môžeme si za katastrofy sami? Nový druh predpovedí nám to vyčísli 04 - Modified: 2024-09-18 11:16:30 - Feat.: - Title: Ochladzovací systém stromov zlyháva. Čo znamená predčasná zmena farby a padanie listov? 05 - Modified: 2024-09-11 08:38:05 - Feat.: - Title: VIDEO Samozvaný vedec mestu sľúbil, že spustí dážď. Keď ho o pár dní zaliala povodeň, miestni sa mu vyhrážali smrťou
menuLevel = 2, menuRoute = science/klima-a-fyzika, menuAlias = klima-a-fyzika, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
23. december 2024 04:27