Dyson osobne zažil éru veľkých fyzikov Alberta Einsteina, Richarda Feynmana, Nilsa Bohra, Enrica Fermiho, Roberta Oppenheimera a ďalších, konštatovali britské médiá.
Futurista
Dyson sa preslávil aj ako mysliteľ a vizionár prinášajúci originálne nové myšlienky a futuristické koncepty, ktoré predbehli svoju dobu.
Dyson je známy najmä vďaka práci v oblasti kvantovej teórie poľa, fyziky tuhých látok a jadrového inžinierstva.
Fanúšikovia sci-fi ho poznajú ako autora konceptu tzv. Dysonovej sféry - hypotetickej superkonštrukcie, ktorá by umožnila využitie absolútne všetkej energie, ktorú uvoľňuje hviezda.
Zaoberal sa aj klimatologickým výskumom ohľadom oxidu uhličitého a prišiel s niekoľkými konceptmi, ako by sa dali riešiť emisie skleníkových plynov.
Proti nacionalizmu
Bol celoživotným bojovníkom proti nacionalizmu, zástancom jadrového odzbrojovania a medzinárodnej spolupráce.
Ako uvádza Wikipedia, bol laureátom Wolfovej ceny za fyziku i Lorentzovej medaily a v roku 2000 bol vyznamenaný Templetonovou cenou. Bol praktizujúcim kresťanom a pacifistom.
Dyson sa narodil 15. decembra 1923 v rodine britského skladateľa Georgea Dysona. Vyštudoval univerzitu v Cambridge, kde pôsobil v rokoch 1946-49.
Po presťahovaní do USA bol profesorom na Cornellovej a neskôr na Princetonskej univerzite. Pôsobil aj v Institute for Advanced Study v Princetone, kde pracoval až do konca svojej kariéry.