Slávny skalný útvar pri Galapágoch - známy ako Darwinov oblúk - sa zrútil do Tichého oceánu. Ekvádorské ministerstvo životného prostredia uviedlo, že dôvodom bola prirodzená erózia, napísal dnes portál BBC.
Agentúra AFP podotkla, že na snímkach zverejnených úradmi je vidieť, že z pôvodného oblúkovitého tvaru ostali len dvaja stĺpovité útvary.
"Bol hlásený kolaps Darwinovho oblúka, atraktívneho prírodného mosta, ktorý sa nachádzal necelý kilometer od hlavnej oblasti ostrova Darwin," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.
Zrútený Darwinov oblúk sa nachádza v severnej časti súostrovia Galapágy a je pomenovaný po slávnom anglickom prírodovedcovi Charlesovi Darwinovi, ktorému štúdium piniek na týchto ostrovoch v 19. storočí pomohlo opísať evolučnú teóriu, približuje AFP.
Portál Deutsche Welle píše, že zrútenie oblúku do Tichého oceánu údajne v pondelok videla skupina turistov, ktorí sa do oblasti vydali potápať.
Ikonický Darwinov oblúk meral na výšku 18 metrov a rozkladal sa na ponorenej plošine zhruba kilometer od Darwinovho ostrova. Vďaka svojmu tvaru bol niekedy prirovnávaný k Víťaznému oblúku v Paríži, podotýka Deutsche Welle.
Darwinov oblúk po zrútení
Galapágy tvorí 234 ostrovov, zátok a skalísk. Súostrovie, ktoré sa nachádza zhruba 900 kilometrov západne od Ekvádoru, je od roku 1978 pre svoju unikátnu faunu a flóru na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. V miestnych vodách žije viacero morských živočíchov, ktoré nemožno nájsť nikde inde.
V 19. storočí tieto ostrovy inšpirovali britského prírodovedca Charlesa Darwina pri formulovaní evolučnej teórie prirodzeného výberu druhov. Obývané môžu byť len štyri ostrovy, na ktorých žije približne 30-tisíc obyvateľov.