Chicago 1. mája 1893. Obrovské priestory svetovej výstavy zaplnilo takmer dvestotisíc nedočkavých návštevníkov. Všetci sa už nemôžu dočkať večera, ktorý sľubuje jedinečné divadlo.
Keď nastal súmrak, pred dychtivý dav sa postavil Grover Cleveland, prezident Spojených štátov amerických, práve načínajúci svoje druhé funkčné obdobie. Po prejave pristúpil k centrálnemu spínaču a stlačil tlačidlo.
Výstavné priestory, ale aj široké okolie zalialo oslnivé svetlo svietiacich trubíc najrôznejších veľkostí a farebných reflektorov. Najúžasnejšia svetelná šou sveta mala svojho hrdinu, s ktorým sa návštevníci mohli stretnúť v sále elektriny.
Okrem viacerých „hračiek“, ako napríklad takzvané Kolumbovo vajce, ktoré rotovalo na špičke vďaka točivému magnetickému poľu, sa výstavným exponátom stal on sám.
Keď do zatemnenej sály vstúpil nezvyčajne vysoký štíhly muž (meral vraj až 188 cm), zelektrizoval všetkých už svojím zjavom.
V smokingu, s bielym motýlikom a cylindrom na hlave pôsobil ako mág. V topánkach s korkovou podrážkou pristúpil k publiku a rukou sa dotkol elektrického vývodu.
Elektrina mu prešla telom a vzápätí ho obklopila fosforeskujúca žiara s iskrami na okrajoch. Bolo to nesmierne pôsobivé. A účinné.
Hlavným cieľom Nikolu Teslu totiž bolo dokázať, že striedavý elektrický prúd je bezpečný. Aj vďaka týmto verejným vystúpeniam sa o tom okrem odborníkov mohli presvedčiť aj laici. Podpora verejnosti mu pomohla vyhrať slávnu „vojnu o prúdy“.
Na pokraji smrti
Vráťme sa však teraz o vyše tri desaťročia v čase. Je noc 9. júla 1856 a nad ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.