Požiare uvoľňujú jemné častice, ktoré môžu ovplyvniť dýchacie cesty ľudí. A to podľa štúdie spôsobí, že viac z nich dostane covid a zomrie naň.
Štúdia ukazuje, že tisíce ďalších prípadov a úmrtí na covid v Kalifornii, Oregone a Washingtone v období od marca do decembra 2020 mohlo byť spôsobených znečistením jemnými časticami, ktoré sa uvoľňujú z dymu spôsobeného požiarmi.
V oblastiach s vysokou úrovňou znečistenia dymom z lesných požiarov došlo k nárastu úmrtí na covid v dôsledku jemných častíc, ktoré môžu postihnúť dýchacie cesty, až o 65,9 percenta.
Znečistenie ovzdušia jemnými časticami známymi ako PM2,5 je spojené s predčasnou smrťou, astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) a inými respiračnými ochoreniami.
Vedúca autorka štúdie, profesorka Francesca Dominici z Harvard Chan School uviedla: "V tejto štúdii poskytujeme dôkaz, že klimatická zmena - ktorá zvyšuje frekvenciu a intenzitu požiarov - a pandémia sú katastrofálnou kombináciou."
V roku 2020 zasiahli západ USA obrovské požiare, vrátane niektorých z najväčších v Kalifornii a vo Washingtone. Vedci sa zamerali na súvislosť medzi koncentráciami vzduchu PM2,5 na monitorovacích údajoch, dňami požiarov zo satelitných údajov a počtom prípadov a úmrtí na covid v 92 krajoch, ktoré predstavovali 95 percent populácie v troch štátoch.
Štúdia zistila, že od 15. augusta do 15. októbra 2020, keď bola aktivita požiarov najväčšia, boli denné hladiny PM2,5 počas dní s požiarmi výrazne vyššie ako v dňoch, keď požiare neboli.
V priemere vo všetkých krajoch štúdia zistila, že denný nárast PM2,5 o 10 µg/m3 každý deň počas 28 nasledujúcich dní bol spojený s 11,7-percentným nárastom prípadov covidu a 8,4-percentným zvýšením úmrtí na toto ochorenie.
"Táto štúdia poskytuje kľúčové informácie o tom, aké môžu mať dôsledky jednej globálnej krízy - klimatickej zmeny - kaskádové účinky na súbežné globálne krízy - v tomto prípade pandémie koronavírusu," uviedla Dominici.