Keď uvidíš blesk, pomaly počítaj, než začuješ hrom. Uplynulé sekundy vydeľ tromi a zistíš, koľko kilometrov ďaleko od teba udrel.
Známu poučku si možno teraz v lete osviežite, keď v diaľke uvidíte žiarivý pruh z mraku do zeme a následne k vám doletí ohlušujúca rana.
Pridajme k nej ešte jednu, úplne zásadnú poučku: len čo zahrmí, choď pokiaľ možno dovnútra. Budova je pri búrke najbezpečnejšie miesto.
Podľa amerických štatistikov je pravdepodobnosť 1 ku 1,2 milióna, že do vás tento rok v lete udrie blesk. Že do vás udrie raz za život, už je šanca vyššia, zhruba 1 ku 15 300 (štatistici predpokladajú, že sa dožijete 80 rokov). O obrovskú – a často fatálnu – ranu výbojom elektriny si častejšie koledujú muži. V USA tvoria 4 z 5 usmrtených bleskom.
Vysvetlenie je jednoduché: ženy sú opatrnejšie, muži si nepripúšťajú hrozbu a za búrky sa ďalej pokojne venujú svojim aktivitám. Medzi najčastejšie obete preto patria rybári, golfisti, bežci a futbalisti.
Prvé dve skupiny svojim náčiním v rukách zásadne zosilňujú šancu na zásah z nebies, zatiaľ čo druhé dve skupiny väčšinou doplatia na nedostatočný úkryt.
Pol hodiny po udretí hromu
Jednoznačne najlepšie je sa pred búrkou rýchlo schovať. Hneď ako započujete hrom, už ste v nebezpečenstve. Podľa americkej Národnej meteorologickej služby nemalú úlohu v počte zasiahnutých (a mŕtvych) hrá fakt, že ľudia príliš nevedia o samotných búrkach.
Zostáva vám 67% na dočítanie.