Terajšia horúčavy v Európe a Spojených štátoch by bola takmer nemožná bez klimatickej zmeny. Uviedli to dnes podľa agentúry AFP vedci z medzinárodného klimatologického a meteorologického združenia World Weather Attribution.
Viac ako 50 stupňov v Údolí smrti v USA, historický rekord 45,3 stupňa v Katalánsku, viac ako 43 stupňov po 24 dňoch v americkom Phoenixe: Takáto horúčavy v Európe a USA by boli "takmer nemožné" bez klimatickej zmeny, tvrdí WWA. Vedecké
Terajšia horúčavy v Európe a Spojených štátoch by bola takmer nemožná bez klimatickej zmeny. Uviedli to dnes podľa agentúry AFP vedci z medzinárodného klimatologického a meteorologického združenia World Weather Attribution.
Viac ako 50 stupňov v Údolí smrti v USA, historický rekord 45,3 stupňa v Katalánsku, viac ako 43 stupňov po 24 dňoch v americkom Phoenixe: Takáto horúčavy v Európe a USA by boli "takmer nemožné" bez klimatickej zmeny, tvrdí WWA.
Vedecké združenie, ktoré skúma súvislosť medzi extrémnym počasím a narušením klímy, sa tiež domnieva, že klimatická zmena urobila najmenej päťdesiatkrát pravdepodobnejšiu terajšiu vlnu horúčav v Číne.
Príčina? Ľudia
Klimatická zmena, ktorú spôsobili emisie skleníkových plynov pochádzajúce z ľudskej činnosti, "urobila horúčavy teplejšími, dlhšími a častejšími", tvrdí WWA. "Posledné vlny horúčav už nie sú výnimočnými udalosťami" a tie, ktoré nastanú, "budú ešte intenzívnejšie a ešte bežnejšie, ak sa emisie rýchlo neznížia", varujú experti.
Akokoľvek prirodzené javy ako anticyklóny alebo El Niňo môžu prispieť k spusteniu týchto horúčav, "otepľovanie planéty spaľovaním fosílnych palív je hlavným dôvodom, prečo sú také vážne", dodáva WWA.
Aby dospeli k týmto záverom, opreli sa autori štúdie - sedem vedcov z Holandska, Británie a USA - o historické meteorologické údaje a klimatické modely umožňujúce porovnať dnešnú klímu s jeho globálnym oteplením o 1,2 stupňa s tým, čo bolo predtým.
Vedci sa naposledy zaoberali najmä obdobiami, keď bolo teplo "najnebezpečnejšie", čo bolo od 12. do 18. júla v južnej Európe, od 1. do 18. júla na západe Spojených štátov, v Texase a v severnom Mexiku a od 5. do 18. júla v strednej a východnej Číne.
Zvyšujúca sa intenzita
Vedci z WWA uviedli, že globálne otepľovanie zhoršuje intenzitu teplôt tak, že vlny horúčav sú teraz v Európe o 2,5 stupňa Celzia teplejšie, v Severnej Amerike o dva stupne a v Číne o jeden stupeň.
"V minulosti by takéto udalosti boli odlišné. Ale v dnešnej klíme sa môžu opakovať približne každých 15 rokov v Severnej Amerike, každých desať rokov v južnej Európe a každých päť rokov v Číne, "povedala k vlnám horúčav AFP Mariam Zachariahová z londýnskej univerzity Imperial College, ktorá sa na štúdii podieľala.
Tieto vlny horúčav budú ešte častejšie a budú sa objavovať každé dva až päť rokov, ak globálne oteplenie dosiahne dva stupne. To by mohlo nastať približne o 30 rokov, ak všetky signatárske krajiny klimatické parížske dohody plne nedodržia svoje súčasné záväzky na rýchle zníženie emisií, upozornila vedkyňa.