Zasiahli časti krajiny, odrezali hlavné cesty, zdržali lety a poškodili domy. Prívalový dážď bol výsledkom javu počasia, pri ktorom sa studený vzduch pohybuje nad teplou vodou. Vzduch sa ohreje a potom rýchlo stúpa, čo vedie k vytvoreniu obrovských oblakov kumulonimbov schopných uvoľňovať prudké lejaky, ktoré môžu zdevastovať mestá. Takéto extrémne poveternostné javy majú obrovské dosahy na životy ľudí a ekonomické náklady – a vedci sa domnievajú, že klimatická kríza v kombinácii so spôsobom, akým ľudia vyvinuli prírodnú krajinu, problém len zhorší.
Náklady na extrémne počasie
Odhady ekonomických nákladov extrémneho počasia a záplav sa líšia, no mnohí majú tendenciu súhlasiť s tým, že sú na vzostupe. Podľa Európskej environmentálnej agentúry spôsobilo extrémne počasie v Európe v rokoch 1980 až 2023 ekonomické straty majetku odhadované na viac ako 750 miliárd eur.
Minulý rok štúdia Victoria University of Wellington na Novom Zélande uviedla, že škody spôsobené klimatickou krízou v dôsledku extrémneho počasia stáli za posledných 20 rokov 15 miliónov eur za hodinu. Svetové ekonomické fóru...
Zostáva vám 85% na dočítanie.