Ide o oveľa väčšie zníženie ako predchádzajúce odhady, podľa ktorých by zníženie predstavovalo 1,4 percenta. Vedci teraz odhadujú, že globálna teplota stúpne o 2,1 stupňa, aj keď krajiny splnia krátkodobé a dlhodobé klimatické ciele.
Kaskádové prerušenia
V posledných rokoch sa množila kritika, že súbor ekonomických nástrojov známych ako modely integrovaného hodnotenia (IAM) – ktoré sa používajú na usmernenie toho, koľko by vlády mali investovať do znižovania emisií skleníkových plynov – nedokázal zachytiť hlavné riziká zmeny klímy, najmä extrémne výkyvy počasia.
Nová štúdia v časopise Environmental Research Letters vzala jeden z najpopulárnejších ekonomických modelov a rozšírila ho o prognózy klimatických zmien, aby zachytila dopady extrémnych poveternostných udalostí v rámci globálnych dodávateľských reťazcov.
Timothy Neal z Inštitútu pre klimatické riziká a odozvu na Univerzite v Novom Južnom Walese a hlavný autor štúdie uviedol, že nový výskum sa zameral na pravdepodobný vplyv globálneho otepľovania o štyri stupne – ktorý mnohí odborníci na klímu považujú za katastrofálny pre planétu – pričom zistil, že priemerný človek bude o 40 percent chudobnejší. To je v porovnaní s približne o 11 percentami chudobnejšími pri použití modelov bez vylepšení.
„Predchádzajúce ekonomické modely, ktoré neúmyselne dospeli k záveru, že aj vysoké úrovne globálneho otepľovania by mali len mierny vplyv na globálnu ekonomiku, mali hlboké dôsledky na klimatickú politiku,“ povedal Neal.
Ekonomické modely mali podľa neho tendenciu zohľadňovať iba meniace sa počasie na miestnej úrovni, a nie to, ako by extrémy počasia, ako sú suchá alebo záplavy, mohli ovplyvniť globálne dodávateľské reťazce.
„V horúcejšej budúcnosti môžeme očakávať kaskádové prerušenia dodávateľského reťazca vyvolané extrémnymi poveternostnými udalosťami na celom svete,“ uviedol Neal.
„Prerobenie ekonomických modelov tak, aby zohľadňovali extrémy vo vašej časti sveta a ich vplyv na dodávateľské reťazce, sa javí ako veľmi naliehavá vec, aby krajiny mohli plne zaplatiť svoju ekonomickú zraniteľnosť voči klimatickým zmenám a potom urobiť samozrejmú vec – znížiť emisie,“ povedal profesor Andy Pitman, klimatický vedec a spoluautor výskumu.
Zasiahne všetky krajiny
Niektorí ekonómovia tvrdili, že globálne straty z globálneho otepľovania môžu byť čiastočne vyvážené otepľovaním, ktoré by mohlo prospieť niektorým chladným regiónom, ako je Kanada, Rusko a severná Európa. Neal však povedal, že globálne otepľovanie zasiahne krajiny všade, pretože globálne ekonomiky sú prepojené obchodom.
Profesor Frank Jotzo, odborník na klimatickú politiku z Austrálskej národnej univerzity, ktorý sa nezúčastnil výskumu, uviedol, že ekonomické modelovanie klímy pomocou IAM predpokladá, že ak zmena klímy spôsobí, že činnosť, akou je poľnohospodárstvo, nebude v jednej časti sveta životaschopná, zvýšená produkcia jednoducho príde odinakiaľ.
„Výsledkom je, že modely hovoria, že zmena klímy má malý rozdiel pre budúcu svetovú ekonomiku, čo je v rozpore s tým, čo by veda o fyzickom dopade a jemné chápanie vzájomných závislostí v ekonomike naznačovali.“
V januárovej správe Inštitútu a Fakulty poistných matematikov, ktorí zastupujú profesiu, ktorá je základom rozhodnutí svetových poisťovateľov a penzijných fondov v oblasti riadenia rizík, sa uvádza, že predchádzajúce hodnotenia ekonomických rizík nezohľadnili skutočné klimatické vplyvy, ako sú body zlomu, extrémne udalosti, migrácia, stúpanie hladiny morí, vplyvy na ľudské zdravie alebo geopolitické riziko.
„Benígne, ale chybné výsledky môžu posilniť tvrdenie, že ide skôr o pomaly sa pohybujúce riziká s obmedzenými dopadmi, než o vážne riziká vyžadujúce okamžitú akciu,“ uvádza sa v správe.
Mark Lawrence skúma klimatické riziká ako profesor praxe na University of Adelaide a predtým pracoval v oblasti riadenia finančných rizík na vedúcich pozíciách vo veľkých finančných inštitúciách vrátane Merrill Lynch a ANZ Banking Group. Povedal, že výsledky nového výskumu sú dôveryhodné.
„Verím, že ekonomické dopady klimatických zmien by mohli byť ešte horšie,“ povedal. Dôsledkom nesúladu medzi modelovaním a skutočnými klimatickými vplyvmi podľa neho bolo, že potenciálne ekonomické prínosy naliehavých opatrení v oblasti klimatickej politiky boli tiež výrazne podhodnotené.