Dňa 12. októbra si na celom svete pripomíname Svetový deň reumatizmu, pretože na našej planéte žije až 350 miliónov ľudí s týmto ochorením. V podporných aktivitách nezaostáva ani Slovensko. V každej tretej slovenskej rodine je totiž pacient s reumatoidnou artritídou.
„Za posledných desať rokov sa v reumatológii veľa zmenilo a už aj lekári hovoria, že sa z ich smutného medicínskeho odboru – reumatológie – stal odbor veľkého pokroku a nádeje. Reumatici veria, že vedci objavia príčinu týchto ochorení a tým snáď aj liečebnú metódu, ako reumatický proces v organizme úplne vyliečiť,“ hovorí predsedníčka občianskeho združenia Liga proti reumatizmu na Slovensku Jana Dobšovičová Černáková.
V galérii prinášame zoznam príznakov, ktorý vám pomôže rozpoznať, či ide o reumatoidnú artritídu. Ak máte príznaky, neodkladajte návštevu lekára. V priebehu dvoch rokov od stanovenia diagnózy môže dôjsť k trvalému poškodeniu kĺbov.
Reumatici zdôrazňujú, že to nie je choroba len starých ľudí, ale aj malých detí, pričom včasná diagnostika je kľúčom k predchádzaniu ďalšieho nezvratného poškodenia kĺbov.
Boľavé kĺby nevyhnutne potrebujú pohyb. Práve preto Liga proti reumatizmu tento rok vyráža do ulíc s projektom 1 000 000 krokov pre reumatikov. Od 1. septembra do 14. októbra napĺňajú pacienti s reumou v rámci zdravej chôdze svoju métu 1 000 000 krokov pre reumatikov pod dozorom certifikovaných lektorov Nordic Walkingu.
A o tom, že aj s reumou sa dá žiť, svedčí 18-ročná pacientka Natália Gogová z Dubnice nad Váhom, ktorá skočila toto leto tandemový zoskok z lietadla.
Podporné akcie v rámci Svetového dňa reumatizmu:
Slávnostné zahájenie projektu Svetového dňa reumatizmu 2017 „Pohnime sa s reumou!“ - 14. október 2017, Námestie slobody, Bratislava, 14.00 – 16.00 hod.
Večerný slávnostný program s vyhlásením výsledkov 9. ročníka novinárskej súťaže Krok - 14. október 2017, Slovenský rozhlas, od 19.00 hod.