Tým sa otvoril nový front nielen pre farmaceutický priemysel, ale aj takzvaný internet vecí, teda prepojenie vstavaných zariadení s webom, napísal denník Financial Times.
Tabletka vysiela z pacientovho žalúdka dáta o tom, či a kedy si liek vzal. Údaje potom môžu lekárom i pacientom pomôcť lepšie zvládať liečbu. Všadeprítomné nedodržiavanie liečebného režimu, ktoré je časté najmä u pacientov s chronickými chorobami, má negatívny vplyv ako na pokladnice zdravotných poisťovní, tak na výrobcu liečiv. Ak sa pacientov stav kvôli chýbajúcej liečbe zhorší, zdravotníckemu systému to prináša nové náklady a farmaceutické spoločnosti zase pociťujú pokles spotreby svojich liekov.
Technológia, ktorú pred desiatimi rokmi vyvinula americká firma Proteus Digital Health, bude prvýkrát zavedená do antipsychotika Abilify japonskej farmaceutickej spoločnosti Otsuka Pharmaceutical. V USA tento liek užíva sedem miliónov ľudí.
"Technológia umožní ľuďom riadiť svoju medikáciu pomocou mobilného telefónu," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Proteus Andrew Thompson. Akonáhle pacient prehltne tabletku, senzor, ktorý je vo vnútri, vyšle signál náplasti nalepenej na jeho tele a tá odovzdá oznámenie o užití lieku aplikácii v jeho smartfóne. Súčasne sa odosiela informácia príslušnému lekárovi, prípadne príbuzným a iným osobám.
A čo sa týka ochrany súkromia, Andrew Thompson tvrdí, že dáta neopustia pacientovo telo. Prenesú sa len na náplasť a pred odoslaním na mobilný telefón sú zakódované. Spoločnosť Ostuka potom zdôraznila, že systém sa bude používať jedine so súhlasom pacienta.