Odborníci tvrdia, že plne očkovaní ľudia, ktorí predtým mali covid, môžu byť poslednými v poradí na posilňovače.
Podľa údajov z reálneho sveta imunita voči očkovacím látkam proti covidu začína klesať asi po piatich mesiacoch, takže nakoniec väčšina ľudí pravdepodobne bude potrebovať ďalšiu dávku.
Tri expozície
Akiko Iwasaki, imunológ z Univerzity v Yale, však pre denník The Wall Street Journal uviedol, že ľudia, ktorí boli úplne očkovaní a už predtým chytili vírus, sú pravdepodobne poslednou skupinou, ktorá skutočne potrebuje posilňovač.
Ich imunitný systém totiž mal už tri expozície - dve dávky očkovacej látky a jednu infekciu, pričom všetky vyvolávajú imunitnú odpoveď.
„Nepožadoval by som, aby dostali posilňovaciu dávku. Myslím si, že ju jednoducho dostali,“ povedal Paul Offit, riaditeľ Centra pre vzdelávanie o očkovaní v Detskej nemocnici vo Philadelphiiv narážke na posilnenie imunitného systému infekciou.
Offit, ktorý je členom poradného panelu pre vakcíny, podporuje posilňovače pre starších dospelých, ale v súčasnej dobe nie pre širokú verejnosť.
Lepšie pripravený na boj s variantmi
Gary McLean, profesor molekulárnej imunológie na Londýnskej metropolitnej univerzite, povedal pre Bussines Insider, že teoreticky očkovaní ľudia, ktorí predtým mali covid, nemusia posilňovač vôbec potrebovať.
„Očkovacie látky produkujú imunitnú odpoveď na jednu časť vírusu, nazývanú spike protein, takže získate imunitu špecifickú pre spike,“ povedal McLean.
Covid 9 spúšťa imunitnú odpoveď na viac ako jednu časť vírusu, čo znamená, že váš imunitný systém by mal byť neskôr lepšie pripravený na boj s variantmi, ktoré majú mutácie.
McLean však tiež varoval, že by bolo nebezpečné pre niekoho, kto by sa úmyselne pokúsil chytiť covid kvôli riziku závažného priebehu. Posilňovače sú vo všeobecnosti bezpečné, ak sa podávajú mesiace po očkovaní.
Kto potrebuje posilňovač?
Objavujúce sa dôkazy naznačujú, že ľudia, ktorí dostali covid a potom boli úplne očkovaní, majú najsilnejšiu protilátkovú odpoveď zo všetkých skupín - napríklad silnejšiu ako ľudia, ktorí boli iba infikovaní alebo boli iba očkovaní.
Paul Bieniasz, virológ na Rockefellerovej univerzite, povedal, že chytenie covidu po očkovaní nemusí mať rovnaký účinok. „Je to variabilnejšie,“ uviedol.
V budúcnosti budeme možno podľa neho potrebovať testy na protilátky, aby sme určili, kto potrebuje ďalšie dávky očkovacej látky.
Zatiaľ nemôžeme spoľahlivo zistiť, či ľudia mali protilátkovú odpoveď na covid pred alebo po očkovaní. Ochrana tiež časom klesá, takže načasovanie infekcie alebo očkovania je tiež dôležité. Ľudia, ktorí mali covid pred očkovaním, môžu nakoniec potrebovať posilňovač.