Fluvoxamín sa predpisuje na liečbu obsedantno-kompulzívnej poruchy už takmer 30 rokov, ale vedci sa ním začali dôkladnejšie zaoberať na začiatku pandémie na základe jeho schopnosti znižovať zápal, s nádejou, že by mohol potlačiť intenzívnu reakciu tela na infekciu.
David Boulware, odborník na infekčné choroby z Minnesotskej univerzity, povedal že fluvoxamín nie je nový, drahý liek. "Pekné na tom je, že má známy bezpečnostný profil," uviedol.
Štúdia, ktorá bola publikovaná v The Lancet Global Health, sledovala takmer 1 500 pacientov s covidom v Brazílii, ktorí dostávali buď fluvoxamín alebo placebo. Výskumníci zistili, že liek znížil počet hospitalizácií alebo dlhodobých lekárskych pozorovaní o jednu tretinu.
Pretrvávajú otázky týkajúce sa správneho dávkovania, pretože niektorí pacienti údajne mali ťažkosti s tolerovaním lieku a prestali ho užívať.
Ale medzi pacientmi, ktorí ho dobrali, liek znížil potrebu hospitalizácie ešte výraznejším tempom: o dve tretiny. Droga tiež znižuje pravdepodobnosť úmrtia súvisiaceho s covidom.
12 zo všetkých účastníkov, ktorým bolo podané placebo, zomrelo, zatiaľ čo z tých, ktorí užívali fluvoxamín, zomrel len jeden človek .
Stále nie je jasné, ako by liek mohol pôsobiť medzi očkovanými, keďže väčšina pacientov v štúdii bola neočkovaná.