Na rozdiel od relatívne nových technológií ako sú napríklad mRNA vakcíny sa tie proteínové už desaťročia používajú na ochranu pred hepatitídou typu B, pásovým oparom a inými vírusovým infekciám.
"Tieto typy vakcín sa štandardne používajú najmä proti bakteriálnym nákazam a toxínom - záškrt, tetanus, čierny kašeľ, meningokoky, lebo baktérie nemutujú tak rýchlo ako vírusy. Ale využívajú sa napríklad proti DNA vírusom, ktoré až tak rýchlo nemutujú, napríklad proti hepatitíde B alebo proti papilomavírusu, čo spôsobuje nádor krčka maternice," uviedol pre HN Science molekulárny imunológ a biochemik Vladimír Leksa zo SAV.
Doplnil, že sa používajú aj kombinované vakcíny, v ktorých je proteínová zložka naviazaná napríklad na polysacharidy (pnemumokoky).
Na báze proteínu funguje aj vakcína Novavax, ktorú dnes schválila Európska lieková agentúra na použitie proti koronavírusu.
"Je určená pre dospelých od 18 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii," uvádza sa v tlačovej správe, ktorú HN poslal Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Ako Novavax funguje
"Naša vakcína sa pripravuje už rok," povedal ešte v apríli pre CNN Gregory Glenn, prezident výskumu a vývoja spoločnosti Novavax. Práca začala ešte predtým, ako si svet uvedomil, že čelí pandémii.
Vakcína sa spolieha na takzvanú technológiu rekombinantných nanočastíc a adjuvans na stimuláciu imunitnej odpovede a stimuláciu vysokých hladín neutralizujúcich protilátok.
Keď bo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.