Pixabay
StoryEditor

Narodilo sa dieťa z geneticky upraveného vajíčka. Má troch biologických rodičov

12.04.2019, 11:24
Autor:
ČTKČTK
V Grécku tento týždeň prišlo na svet zdravé dieťa, ktoré má troch rodičov. Narodilo sa totiž po umelom oplodnení, pri ktorom bolo spermiami otca oplodnené vajíčko darkyne s implantovanou DNA matky, uviedla agentúra AFP.

Grécki lekári považujú túto metódu umelého oplodnenia za prelomovú, ďalší odborníci ale upozorňujú, že ide o eticky sporný proces a že by sa táto metóda mala používať výhradne v prípadoch, keď pomôže zabrániť prenosu vážneho dedičného ochorenia. V Grécku bola použitá len kvôli zvýšeniu šance na úspešné otehotnenie.

Chlapec s troma rodičmi sa narodil v utorok 32-ročnej žene, ktorá pred otehotnením absolvovala niekoľko neúspešných cyklov umelého oplodnenia. Lekári z gréckeho pracoviska Institute of Life sa preto rozhodli zvýšiť jej šance na počatie biologického potomka genetickou úpravou darovaného vajíčka. Použili pritom metódu MST (Maternal Spindle Transfer), kedy sa pred oplodnením in vitro (IVF) prenesie komplex chromozómov z vajíčka matky do vajíčka darkyne.

Dieťa narodené týmto spôsobom má genetickú informáciu od troch rodičov zároveň, pretože okrem jadrovej DNA od otca a matky disponuje aj mitochondriálnej DNA od darkyne vajíčka.

"Neodňateľné právo ženy stať sa matkou s pomocou vlastného genetického materiálu sa stalo skutočnosťou. Sme veľmi hrdí na to, že môžeme oznámiť inováciu v asistovanej reprodukcii a sme teraz schopní umožniť ženám, u ktorých IVF opakovane zlyhalo alebo majú vzácnu mitochondriálnu genetickú chorobu, mať vlastného potomka," uviedol Panajotis Psathas, ktorý gréckemu pracovisku šéfuje.

Narodenie zdravého dieťaťa je podľa gréckych lekárov prvým úspechom projektu, na ktorom spolupracujú so španielskou klinikou Embryotools. Jeho súčasťou je 24 žien, pričom osem z nich už čaká na transfer pripravených embryí.

Priekopníkmi metódy MST sú britskí lekári, ktorí vlani získali súhlas ju uplatniť v prípadoch, kedy ide o to zabrániť prenosu dedičné choroby z matky na dieťa. Práve britskí odborníci ale považujú za eticky veľmi sporné, aby sa genetická manipulácia s vajíčkom používala v prípadoch, keď ide len o zvýšenie šance na úspešné oplodnenie in vitro inak zdravých žien.

"Riziká tejto metódy ešte úplne nepoznáme, ale v prípade liečby mitochondriálnych chorôb je môžeme považovať za primerané. V tejto situácii ale nie," komentoval grécky prípad genetik Tim Child z Oxfordskej univerzity.

01 - Modified: 2023-02-28 06:41:00 - Feat.: - Title: Vedci Watson a Crick pred 70 rokmi rozlúštili šifru DNA 02 - Modified: 2022-12-10 10:00:00 - Feat.: - Title: Vedci si mysleli, že je to nemožné. Pomocou DNA zistili, ako kedysi vyzerala oblasť severného Grónska 03 - Modified: 2022-11-27 12:13:21 - Feat.: - Title: Českí vedci prichádzajú s prelomovou metódou, ktorá zmení svetový výskum genómov. DNA prečíta oveľa rýchlejšie 04 - Modified: 2022-10-08 07:00:00 - Feat.: - Title: Udalosti v živote starých rodičov mohli ovplyvniť tvoje gény. Nová štúdia vysvetľuje, ako je to možné 05 - Modified: 2022-09-10 09:48:09 - Feat.: - Title: Vedci skúmali krvné vzorky od astronautov, ktorí navštívili vesmír. Na Zem sa vrátili s geneticky zmutovanou DNA
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
31. marec 2023 14:49