Predbežná analýza vakcíny, za ktorou stojí americká farmafirma Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech, naznačuje, že jej k úplnej účinnosti pri prevencii ochorenia COVID-19 chýba len desať percent.
Aj keď ide o prvotné zistenia z tretej fázy klinického testovania, je tu nádej, že by táto vakcína mohla byť konečným východiskom z pandémie. A nielen to. Rovnako úspešné by mohli byť aj ostatné vakcíny vyvíjané na rovnakom princípe.
Konečné výsledky by nemali byť zásadne horšie
Pfizer a BioNTech skúmali 94 prípadov koronavírusu, ktoré sa vyskytli u účastníkov po tom, čo dostali dve dávky vakcíny alebo placeba, a zistili, že vakcína bola z viac ako 90 percent účinná sedem dní po druhej dávke.
Pretože podanie týchto dvoch dávok je od seba vzdialené tri týždne, výsledky podľa výskumného tímu naznačujú, že ochrana proti vírusu sa dosahuje 28 dní po začiatku očkovania.
„Tieto výsledky sú veľmi povzbudivé, ale sú len predbežné a nie sú ešte úplné. Boli zatiaľ prezentované len formou tlačovej správy a nie vo forme recenzovanej vedeckej publikácie," upozornil virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.
Podľa neho si treba uvedomiť, že údaj o úspešnosti je postavený na predbežnej analýze 94 prípadov ochorenia, ktoré boli zaznamenané v zaslepenej štúdii.
„Dá sa len domnievať, že po rozkódovaní týchto 94 prípadov sa ukázalo, že viac ako 90% prípadov bolo v kontrolnej placebo skupine a len menej ako 10 percent v skupine s vakcínou. Žiadne iné dáta zatiaľ nie sú k dispozícii a budú určite dôležité."...
Zostáva vám 85% na dočítanie.