Reuters
StoryEditor

WHO posiela do Číny expertov, budú skúmať pôvod choroby COVID-19

16.12.2020, 13:17
Autor:
TASRTASR
Vedcom chýbajú poznatky z obdobia pred vypuknutím pandémie koronavírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu oznámila, že v januári vycestuje 2021 do Číny medzinárodný tím expertov, aby pomohol pri vyšetrovaní možného pôvodu ochorenia COVID-19 u zvierat. Informovala o tom agentúra AFP.

"Môžem potvrdiť, že sa tak stane v januári," uviedol pre AFP hovorca WHO Hedinn Halldorsson.

​V tíme týchto odborníkov majú byť epidemiológovia a veterinárni špecialisti.

Vedci pod vedením WHO by sa radi vrátili na trhovisko v čínskom meste Wu-chan, kde vlani v decembri zaznamenali prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2, napísala tento mesiac agentúra Reuters.

Peter Ben Embarek, špecialista WHO na choroby zvierat, v novembri uviedol, že vedci nemajú veľa poznatkov z obdobia pred decembrom 2019. "Nevieme, ako sa vírus rozšíril z najpravdepodobnejšieho prírodného prostredia v populácii netopierov na človeka," povedal.

​Čínski vedci podľa Reuters vykonávali epidemiologické štúdie v súvislosti s prvými prípadmi a podmienkami na tržnici vo Wu-chane. Medzinárodní experti majú vykonať druhú fázu výskumu.

Nový koronavírus sa postupne z Číny rozšíril do celého sveta. Nakazilo sa ním viac ako 73 miliónov ľudí a viac ako 1,6 milióna zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19 - chorobou, ktorú tento vírus spôsobuje.

menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
07. december 2022 12:03