Obmedzenie zhromažďovania viac ľudí alebo zatvorenie škôl malo najväčší účinok. Nie všetky obmedzenia ale fungujú rovnako dobre v každej krajine.
Počas marca 2020 sa v Európe začal šíriť COVID-19 rýchlejšie ako predtým v Číne. Najviac zasiahnutý bol sever Talianska, a ostatné európske vlády začali hľadať spôsob, ako podobnej tragédii zabrániť vo vlastnej krajine.
Ako ale najlepšie obmedziť šírenie vírusu? Stačí len obmedziť zhromažďovanie veľkého množstva ľudí (napríklad futbalové zápasy, kde sa schádzajú tisíce ľudí), alebo je potrebné obmedziť aj počet ľudí v reštauráciách? Zatvoriť školy, alebo ich nechať otvorené?
Rôzne vlády postupovali rôznymi spôsobmi. A práve to umožnilo medzinárodnému tímu pod vedením vedcov z Oxfordskej univerzity, aby podrobne analyzovali vplyvy rôznych opatrení, uvádza Technet.cz.
Výsledná štúdia (PDF), ktorú teraz publikoval prestížny časopis Science, je kvalifikovaným odhadom vplyvu jednotlivých opatrení.
Vedci analyzovali "nefarmaceutické opatrenia" zavedené v celkovo 41 krajinách, zväčša európskych. Závery nemožno dokonale zovšeobecňovať na všetky krajiny: "Pri každom opatrení záleží na tom, ako je načasované, ako často ich opakovať a do akej miery je dodržiavané," upozorňujú autori v závere.
Napriek tomu dúfajú, že ich štúdia umožní vládam rozhodovanie na základe dát: "Môže byť tiež vhodné, aby krajiny medzi sebou opatrenia zosynchronizovali, nákaza totiž môže byť aj importovaná z iných krajín."
Najväčší vplyv: obmedzenie pod desať ľudí a zatvorenie škôl
Prejdime rovno k tomu, čo všetkých zaujíma najviac, teda k výsledkom. Nezabúdajme ale pri ich interpretácii na obmedzenie použitej metódy, ku ktorým sa dostaneme v ďalšej časti článku....
Zostáva vám 85% na dočítanie.