TASR/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Môže vakcína proti koronavírusu spôsobiť covid? A kedy začína jej ochrana? Tu sú odpovede

11.01.2021, 08:27
Autor:
TASRTASR
Očkovacia látka proti novému koronavírusu nemôže spôsobiť v tele človeka ochorenie COVID-19. Je geneticky upravená a neobsahuje na tvorbu imunity živý vírus. Vysvetlila to hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Na vytvorenie dostatočnej ochrany očkovaním sa musí vakcína Comirnaty od spoločnosti Pfizer-BionTech podať dvakrát v intervale troch týždňov.

Vakcína sa vstrekuje do svalu v hornej časti ramena. "Každý zaočkovaný dostane potvrdenie o podaní očkovacej látky," dodala Eliášová.

Chrániť nezačne hneď po očkovaní

Ochrana proti ochoreniu COVID-19 začína sedem dní po druhom očkovaní. V súčasnosti je známe, že asi 95 zo 100 zaočkovaných ľudí je chránených. Ako dlho bude táto ochrana trvať, nie je ešte jasné.

"Keďže ochrana nenastupuje okamžite po očkovaní a nie je vyvinutá u všetkých zaočkovaných osôb, je nevyhnutné, aby ste napriek očkovaniu chránili seba a svoje okolie dodržiavaním pravidiel," zdôraznila Eliášová.

Očkovaní budú ľudia vo veku od 18 rokov, s výnimkou tehotných žien. Každý, kto trpí akútnym ochorením so zvýšenou telesnou teplotou, by mal byť očkovaný až po uzdravení. Očkovaní by nemali byť ani ľudia s alergiou na niektorú zložku očkovacej látky.

"Je nutná zvýšená opatrnosť pri vakcinácii u ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi, so zníženým počtom krvných doštičiek alebo s poruchou zrážania krvi," spresnila Eliášová.

Vedľajšie reakcie sú častejšie po druhej vakcinácii

Očkovanie môže byť sprevádzané viacerými vedľajšími účinkami. Reakcie sa zvyčajne vyskytujú do dvoch dní po očkovaní a zriedka trvajú viac ako jeden až dva dni.

Objaviť sa môže bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov, bolesť kĺbov, triaška, horúčka. Medzi časté vedľajšie účinky patria aj začervenanie miesta vpichu a nevoľnosť.

"Reakcie na vakcínu sú väčšinou mierne alebo stredne závažné a vyskytujú sa o niečo častejšie po druhej vakcinácii. Uvedené možné reakcie sú spôsobené aktiváciou imunitného systému a nie sú prejavom infekcie COVID-19," uviedla Eliášová.

Ak sa po očkovaní vyskytnú závažnejšie či dlhšie trvajúce príznaky, je potrebné sa obrátiť na lekára.

01 - Modified: 2024-11-18 13:38:52 - Feat.: - Title: Vo Wu-chane rozbehli nový výskum koronavírusov. U odborníkov vzbudzuje obavy 02 - Modified: 2024-11-13 09:00:34 - Feat.: - Title: V metropole Konga nezačali očkovanie proti opičím kiahňam, chýbajú vakcíny 03 - Modified: 2024-10-13 18:16:19 - Feat.: - Title: Bezpečnosť mRNA vakcín sa neustále monitoruje aj po ich uvedení na trh, tvrdí ústav na kontrolu liečiv 04 - Modified: 2024-10-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Chrípková sezóna sa tento rok rozbieha razantnejšie. Pri jednom podtype vírusu netrafili vakcínu 05 - Modified: 2024-10-03 11:30:32 - Feat.: - Title: Budeme si vakcínu proti bežnému vírusu aplikovať sami a bez vpichu? Američania to už robia
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
23. november 2024 03:33