Tím z prírodovedeckej fakulty pod vedením Günthera Kletetschky prišiel na to, že mozgu môžu uškodiť zväčšené kryštáliky železa, ktoré zapríčinia proces vedúci k narušeniu jeho činnosti.
Zástupcovia fakulty o tom informovali v tlačovej správe. Poznatky môžu prispieť k ďalšiemu výskumu chorobe. Štúdiu o objave publikoval odborný časopis Scientific Report.
Podľa vedcov už z niekoľkých skorších štúdií vyplýva, že sa v rôznych častiach mozgu môžu vyskytovať magnetitovej kryštáliky.
Práve na túto líniu objavov nadviazal interdisciplinárny tím z UK, ktorý viedol geológ a geofyzik Günther Kletetschka.
Ten uviedol, že ho k výskumu doviedlo stretnutie s kolegom Robertom Bazalom, ktorý k nemu nastúpil na doktorát, mal však už vyštudovanú medicínu.
"Vďaka jeho presahu do oblasti súdneho lekárstva sme získali prístup k jedinečnému materiálu, ľudským mozgom, ktoré bolo možné študovať," uviedol Kletetschka. Vedci získali nakoniec k dispozícii štyri mozgy - z toho dva pochádzali od osôb s Alzheimerovou chorobou.
"A teraz ide o to, že keď sú tieto kryštáliky maličké, tak tie prúdy majú vysokú frekvenciu - gigahertzov, megahertzov, veľmi veľkú. Ale keď sa zväčšujú a zväčšia sa do tej veľkosti, že sa frekvencia týchto prúdov spomalí, rádovo na Herza, tak to už je potom frekvencia v akej neuróny pracujú," popísal Kletetschka.
"No a pretože tieto kryštáliky sa zväčšujú do tejto veľkosti a majú túto frekvenciu, tak tie elektrické prúdy, ktoré sa vytvárajú okolo týchto kryštálikov interferujú so signálmi, ktoré si odovzdávajú (nervové) synapsie," zdôraznil vedec.
Dané "kríženie" potom podľa vedcov môže prispievať k úpadku kognitívnych schopností u pacientov. Podľa Kletetschky je teraz otázkou, či by v budúcnosti nebolo možné frekvenciu posunúť do podoby, ktorá nevadí a zbaviť tak človeka "rušenia".