Na Slovensku okrem vakcín od Pfizeru a Moderny pribudla aj tretia očkovacia látka od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity. U nás sa ňou momentálne očkujú učitelia do 55 rokov.
Čo o nej zatiaľ vieme? Účinkuje aj na staršie ročníky? A ako je to s vedľajšími účinkami, ktoré sa po nej objavujú? Prinášame odpovede na niektoré otázky.
Ako funguje vakcína AstraZeneca?
Je vyrobená z oslabenej verzie vírusu od šimpanzov, ktorý spôsobuje bežné prechladnutie, známeho ako adenovírus. Bol upravený tak, aby vyzeral skôr ako koronavírus, aj keď nemôže spôsobiť ochorenie.
To znamená, že vedci vzali gény z takzvaného S proteínu, ktorý je na povrchu koronavírusu a vložili ho do neškodného vírusu, aby vytvorili vakcínu.
Vakcína po podaní pacientovi otvára bunky, ktoré potom začínajú produkovať S proteín. Imunitný systém pacienta reaguje, vytvára protilátku a aktivuje T-bunky na zničenie buniek s S proteínom. Ak pacient neskôr chytí koronavírus, protilátky a T-bunky sa spustia na boj s ním.
Výskum ukázal, že vakcína AstraZeneca je vysoko efektívna. U nikoho, kto ju dostal v štúdiách, sa nevyvinul závažný covid alebo nebolo potrebné ošetrenie v nemocnici.
Na rozdiel od vakcíny spoločnosti Pfizer, ktorá sa musí uchovávať pri extrémne nízkej teplote -70 stupňov Celzia, sa oxfordská vakcína môže skladovať v bežnej chladničke. To výrazne uľahčuje distribúciu.
Chráni pred novými variantmi?
Štúdia z Juhoafrickej republiky založená na asi 2 000 zaočkovaných mladých ľuďoch, naznačuje, že táto vakcína ponúka obmedzenú ochranu pred miernym a stredne z...
Zostáva vám 85% na dočítanie.