Vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer aj Moderna vyžadujú dve dávky. Počiatočná dávka by mala po prvýkrát spustiť produkciu protilátok proti vírusu.
V čase, keď dostaneme posilňovaciu dávku, malo by naše telo dosiahnuť ešte silnejšiu imunitnú odpoveď. To vysvetľuje, prečo niektorí ľudia hlásili viac vedľajších účinkov po druhej injekcii.
140-krát vyššie hladiny protilátok
Ale zdá sa, že u ľudí, ktorí už covid mali, proces postupoval inak. Výskum naznačuje, že ľudia, ktorí už dostali infekciu, majú silnejšiu imunitnú odpoveď na svoju prvú dávku ako tí, ktorí túto chorobu nikdy nemali.
To by mohlo znamenať, že ľudia s anamnézou infekcie nepotrebujú druhú dávku, aby ich dostatočne ochránila pred ďalším ochorením.
Nová štúdia od britských vedcov publikovaná v časopise The Lancet zistila, že hladiny protilátok boli zhruba rovnaké u neinfikovaných ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny Pfizer, a u ľudí, ktorí síce dostali covid, ale ešte neboli očkovaní.
Potom, čo ľudia, ktorí dostali covid, dostali prvú dávku, ich hladiny protilátok boli 140-krát vyššie ako ich najvyššie hladiny protilátok pred očkovaním. Inými slovami, hlavná dávka pôsobila skôr ako posilňovacia dávka.
Silnejšia reakcia T-buniek
Ďalšia nová štúdia v The Lancet zistila, že ľudia, ktorí predtým mali covid, dostali silnejšiu reakciu T-buniek na jednu dávku vakcíny Pfizer ako očkovaní ľudia, ktorí nikdy neochoreli.
Rovnako ako protilátky, aj T-bunky majú schopnosť pamätať si, čo môže pomôcť imunitnému systému rozpoznať a znovu napadnúť koronavírus.
Tieto dve štúdie ale skúmali iba malú skupinu zaočkovaných zdravotníckych pracovníkov - spolu 123. Z tohto dôvodu si veľa vedcov dáva pozor, aby predpísali niečo iné ako štandardné dvojdávkové režimy.
„Som veľkým zástancom správneho dávkovania a správneho harmonogramu, pretože tak sa uskutočňovali štúdie,“ povedala pre New York Times Maria Elena Bottazziová, imunologička z Baylor College of Medicine.