Ja sa rád držím faktov a tiež zdravého rozumu. Hlavný problém, ktorý vidíme všetci denne okolo seba, sa nevolá súboj rúško verzus respirátor. Problémom je to, či sa používa výrobok striktne v súlade s návodom.
Keď si dá niekto respirátor na zarastenú nakrémovanú tvár, upínacie gumky si dá len tak pro forma čo najvoľnejšie, aby ho neťahal a nemal náhodou otlačenú tvár od vnútornej tesniacej gumy a klipu na nos, tak má možno dobrý pocit, že sa chráni efektívnejšie ako s rúškom, ale samozrejme to tak nie je. Keď niekto iný má riadne nasadené kvalitné a preverené rúško, chráni sa efektívnejšie.
Myslím si, že v praktických podmienkach každodenného života by si každý z nás mal vyriešiť najskôr zásadnejšie otázky. A síce, mám rúško alebo respirátor vyrobený v EÚ a certifikovaný v EÚ? A podľa ktorej normy je certifikovaný?
Podľa normy pre respirátory, normy pre medicínske tvárové masky alebo rúška určené pre nosenie na verejnosti?
To či má takto certifikovaný výrobok filtračnú účinnosť za ideálnych testovacích podmienok o pár percent vyššiu alebo nižšiu vôbec nič neznamená v reálnom živote. Keďže každý z nás má individuálny tvar tváre a tiež rôzne denné aktivity, či intenzitu stretávania sa z inými osobami.
Čiže jednoznačne by som volil opakovateľne použiteľný kvalitný výrobok, ktorý mne osobne dobre padne na tvár a neobmedzuje ma pri správnom nasadení, napríklad, tak že sa mi ťažšie dýcha, alebo ma neúnosne tlačí.
Uprednostnil by som užívateľský komfort bez kompromisu v oblasti ochrany a kvality. Aj filtračne kvalitný výrobok s vysokou účinnosťou nás v konečnom dôsledku totiž nemusí ochrániť, keď pri správnom nasadení nemáme adekvátny prísun vzduchu a podvedome obchádzame jeho správne nasadenie.
Veľa sa teraz hovorilo o rozdieloch medzi respirátormi FFP2 a KN95 či N95. Majú rovnakú účinnosť?
N95 je kategória účinnosti podľa americkej normy, KN95 je podľa čínskej normy podobnej americkej norme N95 v oblasti testovaných parametrov. FFP2 je kategória respirátora vyhovujúca podľa európskej normy EN 149-2001.
Táto norma požaduje pre účinnosť filtrácie v danej kategórii síce o 1 percento nižšiu účinnosť, 94 percent verzus 95 percent, ale kladie vyššie nároky na spôsob testovania a tiež na testované médium. FFP2 je tak účinnejšia a prísnejšia verzia respirátora.
V tomto prípade však drobné rozdiely v percentách účinnosti nehrajú žiadnu rolu, pretože ide o rôzne spôsoby testovania, ktoré nemu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.