Výskumníci z Univerzity kráľovnej Márie v Londýne (QMUL) vyvinuli nový, jednoduchý čuchový test, ktorý môže pomôcť pri včasnej detekcii Parkinsonovej choroby a taktiež koronavírusu SARS-CoV-2 u širšej populácie.
Ako uvádza QMUL na svojej webovej stránke, čuchové testy majú potenciál pomáhať pri diagnostike určitých neurologických chorôb vrátane Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.
Tieto testy však nie sú všeobecne dostupné, sú pomerne drahé a časovo náročné na aplikovanie v bežných zdravotníckych zariadeniach.
Vedci z QMUL preto vyvinuli nový typ súpravy na testovanie vôní, ktorá obsahuje kapsuly aromatických olejov umiestnené medzi dvoma prúžkami jednostrannej lepiacej pásky.
Kapsuly sa následne jednoducho rozdrvia medzi prstami a pásik lepiacej pásky sa odlepí, aby sa uvoľnila aróma obsiahnutá v kapsulách. Na základe schopnosti človeka rozpoznať jednotlivé vône uvoľnené z kapsúl sa vygeneruje skóre, na základe ktorého môže lekár posúdiť prípadnú stratu čuchu.
"Náš čuchový test na báze kapsúl môže pomôcť pri rýchlej diagnostike rôznych chorôb spojených so stratou čuchu. Patria sem chronické neurologické poruchy, ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba, ako aj COVID-19, o ktorom je známe, že ovplyvňuje čuch," uviedol vedúci výskumný pracovník z QMUL Ahmed Ismail.
Podľa Ismaila je väčšina čuchových testov na trhu založená na báze predmetov s voňavým povlakom na ich povrchu, pri ktorých je potrebné zoškriabať povlak, aby sa uvoľnila vôňa. Ich problém však spočíva v tom, že množstvo uvoľnenej vône závisí od množstva zoškrabaného materiálu, čo môže mať vplyv na výsledok testu.
"Náš čuchový test na báze kapsúl tento problém nemá, pretože množstvo uvoľnenej vône ovplyvňuje množstvo oleja umiestneného v kapsule. Masová výroba nášho čuchového testu by bola tiež lacnejšia ako zoškrabávacie testy", dodal.